İscehisar çayı havza yönetimi ve 'doğal ortam-insan ilişkileri'
Examination of relations between natural habitat and human being in watershed management: A case study on Iscehisar basin
- Tez No: 187487
- Danışmanlar: PROF.DR. MEHMET ALİ ÖZDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Coğrafya, Geography
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Coğrafya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 157
Özet
Çalışmanın amacı, Akarçay Havzası'nın alt havzaları içerisinde yeralan vetoplam 372 km2 alan kaplayan scehisar Çayı Havza'sının, Coğrafi Bilgi Sistemleri(CBS) ve Uzaktan Algılama (UA) teknikleri kullanılarak havza yönetimi açısındanmevcut durum tespitinin yapılmasıdır.Havzanın doğal ortam özelliklerini tespit amacıyla jeoloji, jeomorfoloji, iklim,hidrografya, toprak, bitki örtüsünden oluşan doğal ortam özellikleri CBS ve UAortamında ele alınmıştır. Daha sonra yerleşme ve nüfus özellikleri belirlenmiş ve sonolarak da arazi kullanımı özellikleri ele alınarak bu kapsamda çevresel değişimin doğalalan yönetimi açısından incelenmesi yapılmıştır.Iscehisar Çayı Havza'sının şekillenmesi,Toros Kuşağını etkileyen tektonikfaaliyetler ile birlikte, büyük ölçüde Akarçay Havza'sındaki tektonik hareketler sonucuolmuştur. Morfolojik açıdan ise havza, dağlık alanlar, aşınım yüzeyleri, vadiler ve ovatabanından oluşmaktadır.Araştırma sahasının en önemli çevresel sorunlarının, bitki örtüsünün aşırıderecede tahribata uğratılması, şiddetli toprak erozyonu, yanlış arazi kullanımı olduğubelirlenmiştir. Ayrıca mermer ocaklarının ve mermer sanayisinin çevresel etkideğerlendirmesinin kriterlerine uygun olmaması doğal ortam açısında diğer bir problemioluşturmaktadır.Yapılan bu çalışmada, sürdürülebilir kalkınmaya paralel olarak, idariyönetimlere temel altlık oluşturan çevre düzeni planlarının, tüm ülke genelinde illerinsiyasi sınırlarına göre değil, havza sınırlarına göre oluşturulmasının havza yönetimiaçısından yararlı olacağı kanaatine varılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine existing situation of Iscehisar River Basinwhich locates within the sub basins of Akarçay Basin and covers 372 km2, totally, byusing the techniques of Geographical Information Systems (GIS) and Remote Sensing(RS) in terms of watershed management.Environmental features which consist of geology, geomorphology, climate,hydrograph, soil and vegetation, have been analyzed by means of GIS and RS. Then,the features of settlement and population have been determined and land using has beenanalyzed, finally. In this sense, Environmental changing has been analyzed in terms ofwatershed management.The formation of Iscehisar River Basin caused by tectonic activities in AkarçayBasin and Taurus zone. Basin consists of highland, plateau, valleys and plains in termsof morphological.It is determined that the most important problems of research area aredegradation of vegetation, strong soil erosion and land using, wrongly. Moreover,marble management and industry are not suitable for the criteria of the assessment ofenvironmental effect. So this constitutes another problem in terms of environment.It is thought that environmental design plans which are basis for administrativemanagements should be constituted in respect to the borders of basin not to the politicalborders of provinces all over the country.