Sanayi işletmelerinde stokların yönetimi ve makina Takım Endüstrisi A.Ş'de bir uygulama
- Tez No: 18753
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 1991
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Günümüzde işletmeler faaliyetlerini aksatmadan yürütebilmek için sermayelerini iyi kullanmak zorundadırlar. İşletme sermayesi işletmelerin tam kapasite ile çalışabilmeleri, üretime kesintisiz devam edebilmeleri gibi açılardan önem taşımaktadır. İşletme sermayesi kalemlerinden stoklar, diğer kalemlere nazaran paraya dönüşme kabiliyeti en az olanıdır. Stoklar işletme sermayesi içinde önemli bir orana sahiptir. Üretim faaliyetinin düzenli olarak sürdürülebilmesi, talebin zamanında karşılanması, ilerde ortaya çıkabilecek fiyat artışları, gerektiğinde istenilen malın bulunamama endişesi gibi nedenler yanında, elde bulundurulan stoklara ilişkin maliyetlerin söz konusu olması, ne zaman ve ne miktarda stok bulundurulacağı konusunda bir kararı yani bir stok politikasının belirlenmesini gerektirmektedir. işletme sermayesinde büyük paya sahip olan stokların iyi bir stok politikasıyla, stok tutmanın gerektirdiği risk ve giderler ile stok bulundurmanın sağlıyacağı fayda arasında denge kurulmaya çalışılmıştır. Bu amaçla işletme sermayesinin tanım ve işletmeler açısından önemi hakkında bilgi verildikten sonra stok kavramı ve stoklara ilişkin tanımlar ve açıklamalar yapılmış, stokların işletmelere sağladıkları faydalar açıklanmış, ayrıca problemin değişkenleri; talep durumu, tedarik durumu ve stoklara ilişkin maliyetler ayrıntılı şekilde açıklanmıştır. Stok denetim modellerinin temel niteliğinde olanları örnekler yardımıyla ele alınmıştır. (E. S. M.) modeli ve çeşitli durumları açıklanmıştır. Bu incelemede stok denetim modelleri, problemin değişkenlerine ait verilerin, deterministik veya olasılıklı tahmin edilebilir olmasına bağlı olarak“Deterministik ve Olasılıklı ”modeller olarak iki ana grupta toplanmıştır. Daha sonra enflasyon ortamında stok modellerinin nasıl kullanılabileceği ve değişkenlerin enflasyon ortamında nasıl etkilendikleri açıklanmıştır.
Özet (Çeviri)
Todays Business organizations have been surrounded by continuously changing environmental conditions and many of the business decisions must be given under uncertainty. These conditions face the decision makers to systematize their decision making process. By the purpose of meeting the needs of decision makers, almost in every area of management, mathematical models have been developed. Among them are the stock control models, which are the subject matter of this study. Stock control models are developed in order to specify the most apporopriate stock policies dealing with the best solition of the problem of“how much to order, when to order.”This study aims to examine the basic stock control models in both aspects; theoretical and practical ability. The models included in this study are classified into according to the characteristics of the obtainable data as Deterministic and Probabilistic. The necessary definitions for the analysis of stock control models are given to meet the preliminary requirements. Then, the structure of stock control problem and decision variables are determined. The study deals with the stock control system, such as; fixed order quantity systems, fixed order period systems and fixed order quantity- order period systems. According to the mentioned classification, basic EOQ models and it's extentions for back order and lead-time case quantity discounts are discussed. Also how EOQ model deals with Multicommodity case and the effects of capital and storage area constraints are explained under deterministik and static conditions. Probabilistic models which are developed from probability distributions and basic EOQ model, for probabilistic and static conditions are explained by examples. Also, the model which can be used under probabilistic and the effects of inflation on the stock control models are discussed.