Türkiye'de uygulanan işsizlik ve istihdam politikalarının Avrupa Birliği uyum sürecine etkileri (1980 sonrası)
The effects of employment and unemployment policies in Turkey on the adaptation process to the European Union (post-1980)
- Tez No: 187544
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ETEM KARAKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Economics, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 159
Özet
ÖZETIstihdam ve işsizlik sorunlan, diğer iilkelerde olduğu gibi Tiirkiye'nin de ekonomikve sosyal yapıya ilişkin en önemli sorunu niteliğindedir. Bu nedenle, istihdam ve işsizlikpolitikalannın oluşturulmasında söz konusu sorunlan önleyici politikalann belirlenmesigerekmektedir. Avmpa Birliği ile ilişkilerin yoğun ve daha istikrarh bir diizeyde seyrettiği,iiyelik miizakerelerinin giindemde olduğu bu dönemde, Tiirkiye'de istihdam ve işsizlikpolitikalannın yapılandinlmasında kaydedilen gelişmelerin, uyum siirecini olumlu etkilemesibeklenmektedir. Bu amaca yönelik olarak, Tiirkiye'de işgiicii piyasası ve işsizliğin özelikleriçeşitli göstergeler yardımıyla belirlenmeye çahsilmıştır. Sonra, Tiirkiye'de 1980 sonrasıuygulanan istihdam ve işsizlik politikalanna değinilerek, Tiirkiye'nin söz konusu göstergelerve politikalar acisından Avrupa Birliği'ne uyumu değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACTThe issues of employment and unemployment, like in other countries, are the most importantproblems pertaining to Turkey?s economic and social structures. Therefore, when creating newpolicies on employment and unemployment, preventive measures should be taken on these problems.In this period when intensive and stable relations with the European Union are maintained and theaccession negotiations are on the agenda, the progress on structuring employment and unemploymentpolicies in Turkey is expected to have positive influence on the adaptation process. For this purpose,the characteristics of Turkish labor market and unemployment are presented through variousindicators.Later, the employment and unemployment policies implemented in Turkey after 1980 arementioned and Turkey?s adaptation to the European Union is evaluated in terms of the abovementioned indicators and policies.