European Union's crisis management capabilities: Problems and prospects
Avrupa Birliği'nin kriz yönetimi yetenekleri: Sorunlar ve olasılıklar
  1. Tez No: 187545
  2. Yazar: EFSUN ÇELİK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ARMAĞAN ÇAKIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Avrupa Birliği Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Avrupa Birliği Siyaseti ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 163
Özet
Bu yüksek lisans çalışmasının amacı, Avrupa Birliği'nin (AB) kriz yönetimi yeteneklerini, bualandaki sorunlar ve olasılıklara atıfta bulunarak analiz etmektir. Çalışmanın temel argümanı, AvrupaBirliği'nin kriz yönetimi operasyonlarını gerçekleştirmek için önemli araçlara ve yeteneklere sahipolduğudur. Bunun yanısıra, Avrupa Birliği önemli bir küresel güç olma yolunda gerekli olanpotansiyele ve iradeye de sahiptir. Çalışma temel argümanınıdesteklemek için örnek olaylardaki,özellikle Avrupa Birliği'nin Balkanlarda gerçekleştirdiği kriz yönetimi operasyonlarındaki, AB'ninaskeri ve sivil kriz yönetimi yeteneklerini inceleyerek bütünlükçü bir çerçeve ve mukayeseli bir tahliloluşturmaya çabalamaktadır.Birinci bölüm, kriz yönetiminin farklı görünüşlerini değerlendirerek, tezin teorik çerçevesiniçizmektedir. İkinci bölümde, Avrupa'da Soğuk Savaş sonrasında kriz yönetiminin gelişimiaçıklanmaktadır. Üçüncü bölümde, AB'nin kriz yönetimi araçları ve yetenekleri incelenmektedir.Dördüncü bölümde, AB'nin Bosna ve Hersek ile Eski Yugoslav Makedonya Cumhuriyeti'ndegerçekleştirdiği kriz yönetimi operasyonları, bu tezin ana argümanınıdesteklemek üzereincelenmektedir. Avrupa Birliği'nin bir kriz yönetimi sistemi geliştirme yolundaki sorunları ve busorunlarla başa çıkabilmek için önerilen yollar beşinci bölümde tartşılmaktadır. Çalışma, AB'nin,eksiklerine rağmen, kısa sayılabilecek bir sürede kriz yönetimi alanında önemli bir aktör olarak ortayaçıktığı sonucuna varmaktadır. AB misyonları, Birliğin kriz yönetimi operasyonlarını yürütebilecekyeteneğe sahip olduğunu göstermiş ve gerçekçi beklentiler ile AB bayrağı altında askeri ve sivilkuvvetlerin konuşlandırılmasını sağlayacak olası senaryoların geliştirilmesini mümkün kılmıştır.
Özet (Çeviri)
European Union?s Crisis Management Capabilities: Problems and ProspectsEfsun ÇelikABSTRACTThis study aims at analyzing the capabilities of European Union?s crisis management,with particular reference to its problems and prospects. The main argument of the study is thatthe European Union (EU) has considerable means and capabilities to conduct crisismanagement operations, and it also has the potential and the will to become an importantglobal actor. In order to support the main argument of this study, the study seeks to build acomprehensive framework and a comparative analysis by examining European Union?smilitary and civilian crisis management capabilities in test cases, particularly in EuropeanUnion?s crisis management operations conducted in the Balkans region.The first chapter sets the theoretical framework of this study; evaluating the differentaspects of crisis management. In the second chapter, the evolution of crisis management in thepost-Cold War era in Europe is explained. In third chapter, the capabilities and instruments ofthe European Union?s crisis management are examined. In the fourth chapter, EuropeanUnion?s crisis management operations in Bosnia and Herzegovina and in Former YugoslavRepublic of Macedonia are scrutinized to evaluate the European Union?s crisis managementcapability, in an effort to support the main argument of the study. The problems of the EU indeveloping a crisis management system and suggesting ways to deal with them are discussedin the fifth chapter. The study reaches the conclusion that despite its shortcomings the EU hassuccessfully emerged as an important actor in the field of crisis management in a quite shorttime. The EU-led missions show the Union?s ability to conduct crisis management operationsand make the case for developing realistic expectations and potential scenarios for thedeployment of military and civilian forces under the EU flag.