The analyse of Poland economy within the context full membership to European Union
Polonya ekonomisinin Avrupa Birliği'ne tam üyelik sürecinde analizi
- Tez No: 187561
- Danışmanlar: PROF. DR. MUZAFFER DARTAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2005
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Avrupa Birliği Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Avrupa Birliği ve Uluslararası Ekonomik İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Bu tezin yazılmasındaki amaç Avrupa Birliğine tam üyelik yolunda Polonyaekonomisinin yaşadığı değişimi incelemektir. Tezde, önce Polonya'nın geçmişte sıkıntıçektiği koşulları anlamak için merkezi planlı ekonomik sistemin özellikleri ve handikaplarıincelendi. Tez ayrıca Orta ve Doğu Avrupa ülkelerini kapsayan genişleme süreciningelişimini ve sonuçlarını içermektedir. Daha sonra Polonya'daki ilk sosyalist olmayanhükümetin uyguladığı radikal ekonomik program incelenmiştir. Programın amacı eskimerkezi planlı ekonominin mekanizmalarını kaldırarak yerine pazar ekonomisi ile ilgilireformları adapte etmekti. Polonya Doğu Avrupa ülkeleri içerisinde pazar ekonomisireformlarını uygulamaya başlayan ilk ülkedir. Tez, bu ekonomik programın etkileriniyansıtan detaylı bir makroekonomik analizi de kapsamaktadır.Ekonomik programa paralel olarak Polonya dış ticaretini serbestleştirerek ekonomisinidünyaya açtı. Kısa bir süre içerisinde Polonya etkileyici bir dış ticaret performansınaulaşmıştır. Artan ihracat ülkenin büyüme hızını da arttırmıştır. Ayrıca yabancı yatırımıçekme ve özelleştirme sürecide Polonya'nın ekonomik değişimi yolunda hayati önemtaşımıştır.Avrupa Birliği, Polonya için demokratikleşme ve pazar ekonomisine geçiş yolunda çokönemli bir hedefti. Sonuç olarak, Polonya, bu hedefe ulaşmak için etkileyici bir performansgöstermiştir ancak Avrupa Birliği'nin genişleme stratejileri de bu doğrultuda çok yardımcıolmuştur.
Özet (Çeviri)
The purpose of this thesis is to analyze the transformation of Poland economy on theroad to full membership to the European Union. In the thesis, first, in order to understandthe past conditions that Poland suffered, the basic properties and handicaps of centrallyplanned economic system is analyzed. The thesis also includes the development andoutputs of the enlargement process regarding the Central and Eastern European countries.Then the first non-socialist Poland government?s radical economic programme is examined.This programme aimed to adapt market-oriented reforms by dismantling the old centrallyplanning economy mechanisms. Poland is the first country bringing market orientedreforms in Eastern Europe. The thesis covers the detailed analyse of macroeconomicenvironment which reflects the effects of this economic programme.Parallel to economic programme, Poland opened its economy to the world byliberalising its foreign trade. In a short period, Poland reached an impressive foreign tradeperformance. Increased exports accelerated the economic growth of the country. Alsoattracting foreign investment and the privatization process were vital for Poland?s economictransition path.European Union was a very important target for Poland on the road to democratizationand marketization. Consequently, in order to achieve this, Poland showed an impressiveperformance but European Union?s enlargement strategies was also very helpful.