Multiculturalism and immigrant integration in European societies
Çokkültürlülük ve Avrupa toplumlarında göçmen entegrasyonu
- Tez No: 187565
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÇİĞDEM NAS
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Political Science, International Relations
- Yıl: 2005
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Avrupa Birliği Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 134
Özet
Bu tezin amacı Batı Avrupa'da çokkültürlülüğü araştırmaktır. Çokkültürlülük1980lerde bir dünya trendi olarak hemen hemen tüm devletleri etkisi altına aldı. BatıAvrupa'da çokkültürlü politikaların hedefleri göçmenler oldu ve çokkültürlülük bir göçmenentegrasyonu modeli olarak geçtiğimiz on yılda akademisyenleri oldukça meşgul etti.Çokkültürlülüğün yanı sıra akademisyenlerin en çok tartıştıkları bir diğer konu postnasyonelbakış açısı oldu. Bazı akademisyenler, dünyanın giderek çokkültürlü, küresel ve ulusaşırıolmasının, ulus-devlet vatandaşlığını anlamsız kıldığını ve yeni bir üyeliğin, postnasyonelüyelik, ortaya çıktığını ileri sürdüler. Postnasyonel üyeliğin ortaya atılması ve çokkültürlüvatandaşlık modeli talepleri dikkatleri göç ve ulus-devlet vatandaşlığı ilişkisine çekti.Bu çalışmanın sonuçları çokkültürlülüğün bir göçmen entegrasyon modeli olarak BatıAvrupa'da gerilediğini göstermektedir. Son yıllarda Batı Avrupa devletleri ?yeni bir anlayışlaentegrasyon? fikrine sarılmışlardır. Hemen hemen tüm Batı Avrupa ülkeleri yeni ve eskigöçmenleri için entegrasyon programları başlatmışlardır. Öte yandan Batı Avrupadevletlerinin vatandaşlık rejimlerindeki gelişmeler postnasyonel üyeliği savunanakademisyenlerin yanıldıklarını ortaya koydu. Batı Avrupa devletleri 2. ve 3. nesil göçmenlerikapsayabilmek için vatandaşlık rejimlerini liberalleştirme yoluna gittiler. Bu gelişmelerin yanısıra, Avrupa Birliği de göçmen entegrasyonu alanına girmeye başladı. 1999 Tampere AvrupaKonseyi Zirvesi'nde oluşturulmasına karar verilen Ortak İltica ve Göç Politikası, Avrupa'yagöçün iç ve dinamikleriyle daha iyi baş etmeye çalışmaktadır. Avrupa Birliği göçmenler içinyasal düzenlemeler yapmaya devam etmektedir ve üye devletlere entegrasyon çabalarınıarttırmaları için çağrı yapmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis is an attempt to examine multiculturalism in the Western Europe. In the1980s multiculturalism as a world trend surrounded almost all states. The addressees ofmulticultural politics have become immigrants in Western Europe and multiculturalism as animmigrant integration model kept academics busy. Besides multiculturalism, postnationalperspective has become the other hot topic of immigration studies in the last decade. Someacademics have asserted that with the world being increasingly multicultural, global andtransnational, citizenship of the nation-states has become insignificant and a new form ofmembership, namely postnational membership has been born. The assertion of postnationalmembership along with multicultural citizenship model attracted attention to the relationshipof immigration and nation-state citizenship.The findings of this study show that multiculturalism as an immigrant integrationmodel is in decline in Western Europe. In the last few years Western European states havestarted to focus on a new notion of Integration. Almost all states have started integrationprogrammes for their migrants. On the other hand, developments in the citizenship regimesproved postnationalists wrong. Western European states have tended to liberalize theircitizenship regimes to include second and third generation migrants. Besides thesedevelopments, European Union has started to enter to the field of migrant integration. Since1999 Tampere European Council, European Union has a Common Asylum and MigrationPolicy. European Union has made several legislations about migrants and it calls MemberStates to step up their efforts in migrant integration.