Çevre muhasebesi ve mermer işletmeleri uygulaması (Ermaş madencilik Tur. San. ve Tic. A.Ş. örnek uygulaması)
Environmental accounting and a sample of companies of marble (sample of Ermaş A. Ş.)
- Tez No: 187577
- Danışmanlar: PROF.DR. RECEP ŞENER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
ÖZETÇevre sorunlarının başlangıcı çok eski yıllara dayanmasına rağmen, çevreyeverilen önem son on yılda daha da artmıştır. Son yıllarda artan çevresel baskıların enönemli sebebi, toplumun çevre ile ilgi bilinçlenmesidir. Artan çevresel bilinç veçevresel baskı, ekonomi ve çevre arasındaki ilişkilerin incelenmesini gerektirmiştir.Ekonomik birimler olan işletmeler, çevrenin korunması ile ilgili önemli sosyalsorumluluklara sahiptirler. Toplumun ihtiyacı için mal ve hizmet üreten işletmeler,doğal kaynakları üretim girdisi olarak kullanmaktadırlar. Ancak doğal kaynaklar,tüketildiğinde yeniden yerine konamamaktadırlar. Onun için, işletmeler, kaynaklarıverimli kullanmalı ve faaliyetlerini sürdürürken çevreyi korumalıdırlar. Çevrekorumasına yönelik olarak çevre dostu mamullerin üretilmesi, zararlı atıkların en azaindirilmesi ve geri dönüşümlerinin sağlanması gibi konularda karar verebilmek içinçevresel maliyet bilgilerine ihtiyaç vardır. İşte bu nedenle muhasebecilerin, çevreselmaliyetlere özel bir önem vermeleri gerekir ve gerçek çevresel maliyetlerin tamtanımının yapılması gerekir. Fakat geleneksel muhasebe sistemi, ayrıntılı çevreselmaliyet bilgilerinin elde edilebilmesi konusunda yetersizdir. Geleneksel muhasebesisteminde çevresel maliyetler genel giderler hesabı altında toplanmaktadır. Kararalım aşamasında gerekli olan çevresel bilgilerin toplu halde incelenmesi güçolmaktadır. Bu sebeplerden dolayı, çevresel maliyetlerin tanımlanması ve ölçülmesiiçin çevre muhasebesi sisteminin kurulması gerekmektedir.Son yıllarda çevre muhasebesi işletmelerin ilgi odağı olmuştur. Çevremuhasebesi ile ilgili somut araştırmalara yer verilmiştir. Yapılan araştırmalarda dagörüldüğü gibi, çevre muhasebesi sisteminin genel bir kullanımı bulunmamaktadır.Bu çalışmanın amacı, çevresel maliyetleri tanımlamak, sınıflandırmak ve çevreselmuhasebe sistemini oluşturmaktır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACTAltough the initial points of environment problems go back to old years, theimportance of environment has been increased during the last decade. Theenvironmental awareness of the society is the most significant reason of theenvironmental pressures in the recent years. The increasing pressures in theenvironment and the environmental awareness have produced the need for studyinginteractions between economy and environment.The companies which are units of economic, have important socialresponsibilities about environmental protection. The companies that produce goodsand service for the needs of society use the nature resources as product input.However the natural resources may not be replaced once consumed. Therefore thecompanies must use the natural resources in a productive way and save theenvironment while doing their businesses. Environmental cost data is required todecide on subjects such as production of harmless products, minimizing thehazardous waste and recycling to save environment. This is why accountants mustpay particular attention to environmental costs and get an accurate description of thetrue environmental costs. But the existing traditional accounting system is definitelyinadequate for detailed environmental cost data. İn the traditional accounting system,environmental costs are written under overhead costs, therefore it is difficult tocollect the necessary environmental information that is required for the decision-making. For that reason forming environmental accounting system is undoubtedlynecessary for defining and measuring environmental costs.İn recent years environmental accounting has become an important focus ofcompaines. There are tangible researces about environmental accounting. As wehave seen from those researches, there is no environmental accounting system incomman use. The purpose of this study is to determine, to classify environmentalcosts and to formulate the methods of environmental accounting system.