Microsoft Excel programında formül yazımı öğretimin, bilgisayar destekli öğretim yöntemi ve geleneksel öğretim yönteminin kullanıldığı gruplardaki, öğrencilerin erişileri ve kalıcılık düzeyleri üzerine etkisi
- Tez No: 187578
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. SABAHATTİN DENİZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 130
Özet
iÖZETBu araştırmada, Microsoft Excel Programında Formül Yazımı ünitesininöğretiminde kullanılan bilgisayar destekli öğretim yöntemi ve geleneksel öğretimyönteminin, Meslek Yüksekokulu öğrencilerinin erişileri ve kalıcılık düzeyleriüzerindeki etkisi incelenmiştir.Bu bağlamda, araştırmada 1) bilgisayar destekli öğretim yöntemininuygulandığı deney grubu ile, geleneksel öğretim yöntemini uygulandığı kontrolgrubunun öğrenme düzeyleri arasında anlamlı bir farklılık olup olmadığı, 2)bilgisayar destekli öğretim yönteminin uygulandığı deney grubu ile, gelenekselöğretim yöntemini uygulandığı kontrol grubunun hatırlama düzeyleri arasındaanlamlı bir farklılık olup olmadığı araştırılmıştır.Bu deneysel çalışma Milas Sıtkı Koçman Meslek Yüksekokulu öğrencilerininkatılımıyla gerçekleştirilmiştir. Araştırma, İşletme, Pazarlama, Turizm ve Otelİşletmeciliği programları öğrencilerinden rasgele seçilen 52'si deney grubu ve 52'sikontrol grubu olmak üzere toplam 104 öğrenci üzerinde yürütülmüştür.Araştırmada ön test-son test deneysel deseni kullanılmış ve veriler alfagüvenirliği 0,84 olarak hesaplanan bir başarı testi aracılığıyla toplanmıştır.Araştırmada elde edilen verilerin analizinde, aritmetik ortalama, standartsapma kullanılmıştır. İki grubun ön test, son test ve hatırlama testi sonuçlarınınortalamalarının karşılaştırılması için ?t? testi uygulanmıştır. Bu araştırmanınsonuçları şunu göstermiştir:1. Bilgisayar destekli öğretim yönteminin uygulandığı deney grubu ilegeleneksel öğretim yönteminin uygulandığı kontrol grubu öğrencilerinin, öğrenmedüzeyleri arasında anlamlı bir fark olduğu bulunmuştur.2. Bilgisayar destekli öğretim yönteminin uygulandığı deney grubu ilegeleneksel öğretim yönteminin uygulandığı kontrol grubu öğrencilerinin, hatırlamadüzeyleri arasında anlamlı bir fark olduğu bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
iiABSTRACTThe main goal in this study is to examine the effect of using computerassisted instruction method and traditional instruction method on learning and recalllevels in Formula Writing Unit in Microsoft Excel Programme teaching among thestudents at vocational school.In this context, it was investigated 1) whether there is a significant differencebetween the learning level of the group which was supported with computer assistedinstruction method and the group which was supported with traditional instructionmethod and 2) whether there is a significant difference between the recall level of thegroup which was supported with computer assisted instruction method and the groupwhich was supported with traditional instruction method.This experimental study was conducted with the students in Milas SıtkıKoçman Vocational School. The research was performed on 104 students in Tourismand Hotel Services, Marketing and Business Administration programmes who werechosen by random (52 students were in the experimental group and 52 in the controlgroups).In this research, a pretest-post test design was used and data was obtainedby means of the succes test which was calculated as Alpha reliability was 0.84.Some of the data yielded from the research was tested by means, standartdeviations of the pretest and posttests. To compare the means from sets of scores, a?t? test employed. The results of the research revealed that:1) There is a significant difference between the learning level of the groupwhich was supported with computer assisted instruction method and the group whichwas supported with traditional instruction method.2) There is a significant difference between the recall level of the group which wassupported with computer assisted instruction method and the group which wassupported with traditional instruction method.