Türkiye'nin idari sistemi içinde il özel idaresinin yeri ve mali yapısı (Manisa örneği)
Financial structure and place of the provincial administrative authority within the Turkish administrative system (case of Manisa)
- Tez No: 187594
- Danışmanlar: PROF. DR. CAN HAMAMCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi ve Siyaset Bilimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Çalışmanın konusu, ?Türkiye'nin İdari Sistemi İçinde İl Özel İdaresinin Yeri veMali Yapısı (Manisa Örneği)?dır.Türkiye'nin idari sistemi içinde bir yerel yönetim birimi olan il özel idaresi; ilhalkının mahalli müşterek nitelikteki ihtiyaçlarını karşılamak üzere kurulan ve kararorganları seçmenler tarafından seçilerek oluşturulan, idari ve mali özerkliğe sahip kamu tüzelkişisidir. İl özel idaresi, demokratik değerlerin en iyi biçimde hayata geçirildiği bir yerelyönetim birimidir. İl halkının mahalli müşterek ihtiyaçlarını yakından görüp; bu ihtiyaçlarıen uygun yöntemle, en etkin bir şekilde gidermesi ve yerel katılıma açık olması il özelidaresini elverişli bir yönetim birimi haline getirmiştir. Sonuç itibariyle, hem demokrasiningereği olan halkın kendisini yönetmesi gerçekleşir, hem de halkın yerel niteliktekiproblemlerine daha çabuk ve rasyonel çözümler getirilmiş olur.Bu çalışmada“İl Özel İdarelerinin İdari ve Mali Yapısı ”adlı birinci bölümde, önceil özel idarelerine genel olarak değinilmiştir. Daha sonra il özel idarelerinin tarihselgelişimi, organları ve teşkilatı ele alınmıştır. Ayrıca il özel idarelerinin görev ve yetkileri elealınmış olup; il özel idarelerinin mali yapısı üzerinde durulmuştur.“Uygulamada Manisa İlÖzel İdaresi”adlı ikinci bölümde ise, Manisa il özel idaresinin yürüttüğü hizmetleredeğinilmiştir. Manisa il özel idaresinin 1997-2001 gelir gider cetvellerine ve gelir getirengayrimenkullerine yer verilmiştir.70
Özet (Çeviri)
The theme of this study is the“Financial Structure and Place of the ProvincialAdministrative Authority within the Turkish Administrative System (Case of Manisa)”.The Provicial Administrative Authority, a local government unit within the Turkishadministrative system, is a public entity of administrative and financial autonomy, whichhave been established to meet the local common needs of the provincial community, andcomprise of the decision-making bodies nominated by the electors. The provincialadministrative authority is a local government unit where the democratic values areaddresed in a best manner. The provincial administrative authority has become anappropriate administrative unit as it closely monitors the local common needs of theprovincial community, and most effectively meets such needs through the best methods, andis open to the local participation. Consequently, the community is self-governing, andquicker and more rational solutions could be found to the local problems of the community.The first chapter ?Administrative and Financial Structures of ProvincialAdministrative Authorities? of this covers a general description of the provincial authoritiesThereafter, the historical development, organs and organization of the provincialadministrative authorities are elaborated. Furthermore, the duties and powers of theprovincial administrative authorities are discussed with the emphasis given to the financialstructure of the said authorities. However, the second chapter ?Provincial AdministrativeAuthority of Manisa in Practice? discusses the services rendered by the ProvincialAdministrative Authoritiy of Manisa. The 1997-2001 income statements and income-producing real estates of the Provincial Administrative Authority of Manisa are evaluated.71