Tasavvufta sabır ve şükür anlayışı
  1. Tez No: 187610
  2. Yazar: YAKUP YÜKSEL
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ERHAN YETİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 136
Özet
Sosyal yaşantının ve dûnû hayatın ayrılmaz bir parçası olan tasavvuf düşüncesi, tarihûseyir içerisinde özgün öğretisi ve yöntemi ile kendisine peygamberû vasıfları örnek alanbireyler yetiştirmede etkili bir disiplin olarak karşımıza çıkmaktadır.Kişilik gelişimine verdiği önem ve ahlakû boyutuyla fertlerin toplumakazandırılmasında olumlu görülen duygu, düşünde ve davranışların geliştirilmesi ilebeğenilmeyen olumsuzlukların düzeltilmesini kendisine konu edilen tasavvuf, zamaniçerisinde toplumda kabul gören ahlak anlayışlarıyla bütünleşmiş ve özdeşleşmiştir. Özelliklebelirginleşmeye başladığı h. II. asırdan günümüze kadar varlığını devam ettiren bu yaklaşım,pek çok ahlak kavramını özgün bir yaklaşımla ele alarak açıklamaya çalışmıştır.Bu çalışmada, orijinal yaklaşımların üretildiği, zühd ve tasavvuf mekteplerininkurulduğu, gerek olumlu gerekse olumsuz çeşitli ahlak kavramları hakkında yorumlarınyapıldığı tarikatlar önsesi dönem incelenerek sabır ve şükür kavramlarına yüklenilen anlamlararaştırılmaya çalışılmıştır.Ayrıca bela ve musibet, itaat ve ibadet ile nimet ve ihsanlara karşı bireylerdenbeklenen ahlakû olgunluk örnekleri yanında, bu durumlara karşı takınılması gereken tavırlarada değinilmiştir.
Özet (Çeviri)
Sufistic thought is inseparable part in social and religious life. Throughout history ithas become to take example Prophet?s attributes an effective discipline by original doctrineand method.Sufism has been chosen major subject that gives important to personality developmentand seeing positive improve of emotion, thought, attitude with ethical dimension and correctdisfavor attributes. By and by Sufism is acceptable, united and identified in society with itsethic understandings. Particularly it approaches to explain much moral concepts by differentaspects from second/eighth century to nowadays.In this study I have researched the meaning of sabır (patience) and şükür (praise)before Tariqat period that made original approaches, established zuhd and sufist schools,interpretations about either positive or negative several moral conceptsFurthermore we deal with that calamity and tribulation, obedience and worship,blessings and favors, besides ripeness morally examples and showing attitudes against theseconditions.