Sanat eğitimi kapsamında resim-iş eğitiminin çocuk esirgeme kurumlarındaki çocukların gelişim sürecine katkıları
Contributions of the training of art in the orphanage to the process of the development stage of children within the framework of art training
- Tez No: 187618
- Danışmanlar: Y.DOÇ. HİLMİ ÖZBAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Güzel Sanatlar, Education and Training, Fine Arts
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
VIÖZETSANAT EĞİTİMİ KAPSAMINDA RESİM-İŞ EĞİTİMİNİNÇOCUK ESİRGEME KURUMLARINDAKİ ÇOCUKLARINGELİŞİM SÜRECİNE KATKILARIÇocuk Esirgeme Kurumları gibi, çocuğun eğitiminin ve gelişiminin üstlenildiği,hassasiyet ve özen gerektiren eğitim kurumlarında çocukların gelişim sürecine katkıdabulunabilecek her türlü araştırma ve geliştirmenin önemi açıktır. Bunun için sanat eğitimikapsamında resim-iş eğitimi yoluyla çocuğun yapıcı ve yaratıcı kişilik gelişimini öneçıkarabilecek programların önemi ve gerekliliği de kendini göstermektedir.Bu araştırmada, çocukların benlik ve kişilik gelişiminde önemli bir yer tutankendini gerçekleştirebilme sürecinin sağlanabilmesi için yapıcılığın ve yaratıcılığın temelalınması gerekli görülmüştür. Bunun için öncelikle çocuklarda duyum ve düşünceyiuygulamalara taşıyarak, kendini tanıma ve gerçekleştirme yoluyla çocuğun tüm gelişimineolumlu katkılar sağlayabilecek bir yapıya ulaşılması hedeflenmiştir. Bu bakımdançocukların gelişimine katkı sağlayabilecek sanat eğitimi aracılığıyla gerçekleştirimingeçerli ve etkili bir yöntem olabileceği düşünülmüştür.Bu süreçte çocuğun, duyum ve düşünce gelişimine hız kazandırabilmek içinsomut kavramlardan soyut kavramlara, konu akışına göre; soyut kavramlardan somutkavramlara ulaşılmış, ortaya çıkan problemlere göre programa yön verilmiştir. Programiçeriğinde geçen estetik elemanlar çocuk esirgeme kurumlarındaki çocukların gelişimsüreçlerine katkıda bulunabilecek biçimde sıralanmıştır. Farklılık gösteren kişilik yapılarıgöz önünde bulundurularak, iyilik ve güzellik kavramları ile çocukların gelişimlerininpozitif seyri için ortak bir kriter oluşturulmaya çalışılmış, bu kriterlerin çocuklarınkendilerini geliştirebilmeleri ve olumlu bakış açıları kazanabilmelerine katkılarsağlayabileceği düşünülmüştür.Çocuğun sözel olarak ifade edemediği fakat resim düzleminde beliren kişiliğine,imge ve yaratıcılığına dair problem kaynakları uygulamalarla tespit edilerekçözümlenmeye çalışılmıştır. Bu gelişimle çocuklarda zenginleşeceği düşünülen imge veimgelem gücünün yapıcı ve yaratıcı boyutuyla kendini göstererek birey olma yolundakiçocuk için duyarlı ve sağlıklı bir kişilik gelişimine katkılarda bulunacağı ön görülmüştür.
Özet (Çeviri)
VIIABSTRACTCONTRIBUTIONS OF THE TRAINING OF ART IN THE ORPHANAGE TOTHE PROCESS OF THE DEVELOPMENT STAGE OF CHILDREN WITHINTHE FRAMEWORK OF ART TRAININGIt?s clear that any research and development that can contribute to thedevelopment process of children in the institutions which are in charge of the educationand growth of children and whose management requires sensitivity and care are veryimportant. To achieve this, the importance and necessity of the programmes which canmake the creavity and imagination of children outstanding through art training within theframework of art training are appearent.In this research, productivity and creativity are of the esence to reach the processof self realization which play an important role in the development of children?s identityand personality. Therefore, our aim is to reach a structure which can contribute positivelyto the entire development of children by means of self realization and putting their sensesand thoughts into practice. And it can be a valid and efficient way to realise this structureby means of art training which can contribute to the development of children.In this process, to accelerate the development of sense and thought, we haveoptained abstract concepts out of concrete concepts or vice versa and have directed theprogramme in accordance with the problems that appeared unexpectedly. The aestheticitems in the context of the programme are put into order so that they can contribute to thedevelopment process of children in orphanages. Considering the distinct personalities, wehave tried to form a common criterion in favour of goodness and beauty concepts and thepositive development of children.We suppose that these criteria can contribute to the selfrealisation and the acquisition of positive viewpoint.We have tried to determine the origin of the promlems as to his/her creavity andpersonality which he/she isn?t able to express orally but appears on the picture they havepainted, and to solve these problem, we have put forward that, with this development, thepower of image and imagination, which is thought to be enriched among children alongwith their constructive and creative features, stands out and can contribute to a sensitiveand healthy personal development of children on their way to becoming an adult.