Post-modernizmin afiş sanatına etkisi ve uygulama örnekleri
View the effect of postmodernizm on poster art and example of applications
- Tez No: 187624
- Danışmanlar: DOÇ.DR. CANAN DELİDUMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uygulamalı Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Grafik Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 172
Özet
Bu çalışmanın genel amacı Postmodernizmin afiş üzerindeki etkisini veeğitimdeki uygulamaları incelemek, örnek olacak afişleri yorumlamak, lisansöğrencilerinin üretecekleri afiş tasarımlarını analiz edip sonuçlar çıkarmaktır.Bu araştırmanın verileri araştırmacı tarafından hazırlanacak gözlem formlarıyoluyla toplanmıştır. Bunun için önce literatür ve benzer konularda yapılmış tezlerincelenmiştir. Daha sonra bir gözlem formu taslağı geliştirilmiştir. Bu taslak uzmanve uygulayıcılardan oluşan bir gruba uygulanarak eleştirileri alınmıştır. Bu eleştirilerdoğrultusunda son şekli verilen formlar araştırmacı tarafından Gazi ve MuğlaÜniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi öğrencilerinin çalışmalarına bizzatuygulanmıştır. Elde edilen veriler değerlendirilerek yorumları yapılmıştır.Gazi ve Muğla Üniversitesi öğrencileri arasından 50 öğrenci seçilmiştir.Öğrencilere çalışmaya başlamadan önce daha önce yapılmış olan afiş örneklerigösterilmiş ve postmodernizm ve grafik tasarıma olan etkisi hakkında bilgilerverilmiştir. Daha sonra öğrencilerden verilen bilgiler doğrultusunda afişhazırlamaları istenmiştir. Gözlem formlarından toplanan bilgilere göre, öğrencilerinçalışmalarının büyük çoğunluğunda postmodernist akımın etkisinde (biçim vehareket çeşitliliği getiren özgür ve dışavurumcu yaklaşım) hazırlandığı görülmüştür.Tamamen özgür bırakıldıkları için rahat çalıştıkları gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The general purpose of this study is to view the effect ofpostmodernizm on poster and applications in education, to interpret posters whichwill be example, to analysis the poster designs to be produced by students ofbachelor of science and to deduce the consequences.The data of this research have been collected through observationforms which will be prepare by researcher. Therefore firstly thesis and literature havebeen investigated in the similar matters. After that an observation form draft has beendeveloped. This draft has applied a group consisting of specialist and applies andtheir criticism have been taken. Under these criticism, forms finalized have beenapplied in person the studies of students of Gazi and Muğla University Faculty ofFine Arts by researcher. The data obtained have been evaluated and commented.50 students have been elected among the students of Gazi and MuğlaUniversity. They have been shown prior to poster examples before they started tostudy and given information them about their effect on postmodernism and graphicdesign. After that the students have been requested to prepare poster according togiven information. In respect of information collecting from observation forms, it isunderstood that the most of students have been prepared their studies under theinfluence of postmodernist trend (a free and expressionism approach raising formand activity diversity). It is observed that the students have studied easily as beingfree completely.