Küreselleşme-kültür ilişkisinin eğitim örgütlerini etkileme biçimleri (Kayseri ili örneği)
The effects of globalisation-cultural relations on educational organizations
  1. Tez No: 187625
  2. Yazar: TAMER SEYFİ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SABRİ ÇELİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Denetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
Bu araştırma ile küreselleşme-kültür ilişkisinin eğitim örgütlerini etkilemebiçimleri ve bu etkilenmenin sınıf öğretmenleri tarafından algılanma düzeyleri betimlenmeyeçalışılmıştır.Bu araştırmada Küreselleşme-Kültür lişkisinin Eğitim Örgütlerine Etkileri,araştırmacı tarafından geliştirilen beşli Likert tipi ölçekle incelenmiştir. Ölçme aracı dörtbağımsız değişken, otuz beş bağımlı değişkenden oluşmaktadır. Etkiler; öğretmenlerincinsiyet, kıdem, mezun olduğu eğitim programı, okulda bulunduğu süre bağımsızdeğişkenlerine göre incelenmiştir. Ölçme aracının birinci bölümünde öğretmenlerin okullarınıtemsil yönlerinden hareketle eğitim örgütlerinin durumunu, ikinci bölümde küreselleşmeninkültürel etkileri ve bu bağlamda öğrencilere olan etkilerini, üçüncü bölümde de öğretmenlerinküreselleşmeyi okuyabilme adına sahip olmaları gereken donanımı ölçmeye yönelik maddeleryer almaktadır.Öğretmenlerin, küreselleşme-kültür ilişkisinden eğitim örgütlerinin etkilenmebiçimleri bağlamında; genel olarak kültürel yapımızın, kültürün fabrikası olarak kabul edilenokulların, eğitim örgütlerinin varlık nedeni olan öğrencilerin, eğitim örgütlerinin iş görenleriolan öğretmenlerin etkilenme biçimlerine ilişkin algıları üzerinde, cinsiyet, mezuniyet, kıdemve okullarında çalıştıkları süre değişkenlerine göre anlamlı farklılıklar bulunmuştur.Araştırmanın evrenini, Kayseri ili merkez ilçelerinde bulunan 154 ilköğretimokulunda, 2004-2005 öğretim yılında görev yapan 2545 sınıf öğretmeni oluşturmuştur.Araştırmanın örneklemini ise, araştırma evreninden tesadüfû örnekleme(random) yöntemi ileseçilen 519 sınıf öğretmeni oluşturmaktadır Araştırmanın alt problemleri çözümlenirken,frekanslar, yüzdeler, ortalamalar, standart sapmalar, güvenirlik analizi, t-Testi vevaryans(ANOVA) analizi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to examine the types of influences of the relationshipsbetween globalization-culture on educational organizations and the perceptions of thisinfluence by the primary school teachers.In this research, The Efects of Globalisation-Cultural Relations on EducationalOrganizations are analyzed by five-likert-type scale improved by the researcher. Themeasure device consists of four independent variables, thirty five dependent variables. Theefects are investigated according to the independent variables of gender, seniorty, thegraduation department and the time spent at school. The first section of the survey containsitems to measure the situation of the educational organizations in the point of the teacherrepresentation of their school, the second section contains items to measure the culturaleffects of globalisation on students and the third section contains items to measure theteachers? ability of understanding the globalisation.Meaningful differences were found according to the independent variables of sex,length of service, the graduated department and the working time at their school in theperceptions of the teachers for the influence of the relationships between globalization andculture in general on our culturel structure, schools, students and on the types of the teachers?being influenced.For the base of research 2545 full time teachers at the 154 primary schools in theprovince of Kayseri during the 2004-2005 educational term were used. For the setting ofexample 519 teachers were selected from the base at random. Data gathered by inquiries wereanalyzed by SPSS 11 for Windows using frequencies, percentages, means, standarddeviations, reliability analysis, t-Test ve variance(ANOVA) analysis.