Sanat eğitiminde kitle iletişim araçlarının rolü ve önemi
The role and importance of mass communication media in art education
- Tez No: 187646
- Danışmanlar: PROF.DR. ADNAN TEPECİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Resim-İş Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Sanat Eğitiminde Kitle letişim Araçlarının Rolü ve ÖnemiMüberra TUNÇiiÖZETBirinci bölümde giriş ve problem cümlesi,kinci bölümde iletişim kurma nedenlerimiz, iletişimin tanımı, temel unsurları, niteliğive çeşitleri, kişiler arası iletişimin önündeki engeller, farklı toplumsal ortamlarda iletişim,Üçüncü bölümde kitle ve kitle toplumunun özellikleri, kitle iletişi; kitle iletişimaraçlarının işlevleri, kitle iletişim araçlarının birey, toplum ve kültür üzerine, sosyalleşmeyleilgili ve çocuklar üzerindeki etkileri ve konuyla ilgili görüşler, gelişmekte olan ülkelerde kitleiletişimi ve eğitim ilişkisi ile ilgili görüşler, kitle iletişim araçlarının özellikleri, eğitim veöğretimde kitle iletişim araçlarından yararlanma ve kitle iletişimin etkileri üzerinearaştırmalar,Dördüncü bölümde sanat eğitimi tanımı, amacı ve gerekliliği, sanat eğitimi ile ilgilisorunlar, öğretim donanımları, öğretmen görüşleri, Kitle iletişim araçlarıyla sanat eğitimi,Beşinci bölümde ise sanat eğitiminde kitle iletişiminin rolü ve önemi çerçevesinde;kitle iletişim araçlarıyla sanat eğitimi ve kitle iletişim araçlarından öğrencilerin yararlanmakültürü ve etkilenme düzeylerine katkılarını tespit etmek üzere öğrencilere uygulanan anketçalışmasının gerekliliği ve istatistiksel olarak değerlendirmesi ve yorumu çalışmasıyapılmıştır.Altıncı bölümde ise sonuç kaynakça ve ekler kısmı oluşturulmuştur. Ekler kısmına iseöğrencilere konuyla ilgili uygulanan anket formları ile kitle iletişim araçları resimlerikonulmuştur.
Özet (Çeviri)
THE ROLE AND IMPORTANCE OF MASS COMMUNICATION MEDIA IN ARTEDUCATIONMüberra TUNÇiiiABSTRACTThe problem and introduction sentence are in the first section,The communication reasons in the second section are the definition of thecommunication, basic elements,variety and quality,the obstacles of communication betweenpeople, communication in different social groups,In the third section functions of mass media, mass media tools and the effects of theseon the individual ,society and culture. the effects of socialization on children and commentsabout the subject,the mass communication in the developing countries, and comments aboutthe relationship between education and mass communication, the specifications of massmedia tools, making use of these tools in the education process and the research about theeffects of mass communication.In the fourth section, the definition ,the purpose, the necessity of arts education,theproblems of arts education,educational equipment,opinions of the teachers,art educationthrough mass media tools.In the fifth section the role of mass media in art education,the surveys have beencarried out in order to find out the positive effects of mass media on children.The sixth section consists of the references and attachments. The student surveys andthe pictures of mass media tools are included in the attachment section.