Temel eğitimde 9-12 yaş arası çocuklarda üç boyutlu çalışmaların yaratıcılık eğitimine etkisi
The effect of three dimensional works of children between 9-12 on creativity education in basic education
- Tez No: 187645
- Danışmanlar: PROF.DR. ADNAN TEPECİK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Güzel Sanatlar, Education and Training, Fine Arts
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Resim-İş Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 222
Özet
ÖZETBu araştırmada, ilköğretim 6. sınıf resim-iş programında yer alan `üç boyutlubiçimlendirme ve inşa çalışmaları yapabilme' konusu; kille üç boyutlubiçimlendirmeleri kapsayan sanat eğitimi programına göre uygulanmış ve adı geçenkonunun öğretimine yaptığı katkı incelenmiştir.Araştırmada, ilköğretim 6. sınıf resim-iş dersi öğrencilerine kille üç boyutlubiçimlendirme çalışmaları iki farklı yöntem kullanılarak öğretilmiştir. Kontrolgrubuna geleneksel öğretim, deney grubuna kille üç boyutlu biçimlendirmelerikapsayan sanat eğitimi programı uygulanarak öğrencilerin hem teorik hem deuygulamaya yönelik başarıları karşılaştırılmıştır.Çalışma, `öntest-sontest kontrol gruplu desen' üzerinden yürütülmüş, nicel venitel veriler kullanılmıştır. Nicel veriler için `Başarı Testi' ve `Kille Üç BoyutluÇalışma Yapma Becerilerini Değerlendirme Formu' kullanılmıştır. Nitel veriler içinise `Öğrenci Görüşme Formu', `Ders Gözlem Formu' ve `Öğrenci Kişisel BilgiFormu' kullanılmıştır.Altı haftalık çalışma sürecinin sonunda uygulanan başarı testi, kalıcılık testive kil çalışmalarını değerlendirme formu sonuçlarında, kontrol grubuylakarşılaştırıldığında, deney grubu lehine anlamlı bir fark olduğu görülmüştür.Araştırmada yer alan deney grubu öğrencileri, 6 haftalık çalışma sürecine yönelikolumlu görüş belirtmişler; kille üç boyutlu çalışmalar, en az iki boyutlu çalışmalarkadar ilgi görmüştür.Deney grubu ile işlenen teorik derslerde, projeksiyonla iki ve üç boyutluçalışmalara bolca örnek gösterildiği ve üç boyutlu tasarımın eleman ve ilkeleriaçıklandığı için, deney grubu öğrencilerinin üç boyutu kavrayabilme ve kille üçboyutlu çalışma yapabilmede kontrol grubu öğrencilerine göre daha başarılı olduğugörülmüştür. Bu yüzden resim-iş dersinde kille üç boyutlu biçimlendirmelerikapsayan sanat eğitimi programının uygulanması ve ilköğretim resim-iş programındakille üç boyutlu çalışmalara daha fazla yer verilmesi önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACTIn this study, subject of `3D modelling and construction art works?, takes partof 6th elementary painting-construction lessons, was applied according to arteducation program consist of 3D modelling with clay; and impact of education ofthis subject was studied.Two different methods are used to teach the 3D modelling with clay in 6thelementary painting-construction lessons in two groups called control andexperimental. Art education program consist of 3D modelling with clay was appliedto experimental group, while traditional instruction was applied to control group and;practical and theoretical achievements of the students were compared.The study was executed by using `experimental design of pretest-posttestwith control group? and qualitative and quantitative data were derived. Thequantitative data were derived by applying `Achievement Test? and `EvaluationForm of Skill 3D Work with Clay?, while the qualitative data were from the threeforms: `Student Interview Form?, `Lesson Observation Form? and `StudentIndividual Information Form?.Significant difference in results of achievement test, permanent test andevaluation form of skill 3D work with clay was determined for experimental group.Students in experimental groups showed positive opinions on six-week workingperiod, also 3D works with clay attracted attention as 2D works.Experimental group is more successful than control group in understandingthree-dimension and forming 3D works with clay, since so many models of 2D and3D trials are showed via projection and the elements and essentials of 3D designs areexplained in theoretical lessons of experimental group. That?s why application of arteducation program including 3D clay modeling and more clay works in elementarypainting-construction lessons are proposed.