Bursa ili Gemlik yöresi geleneksel Türk işlemelerini renk, desen ve kompozisyon özellikleri yönünden araştırılması ve öğretim analizlerinin yapılması
To be researched and made of teaching analyes of traditional Turkish embroidery in respect of, colour, ornament and composition of Bursa-Gemlik
- Tez No: 187661
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÖNÜL YILMAZKURT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: El Sanatları, Eğitim ve Öğretim, Crafts, Education and Training
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: El Sanatları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 155
Özet
Böylece ortaya çıkan yenilikleri kaybolupgiden özellikleri. Kırılma ve sapma noktalarında ki değişimi görürüz.Sanatı tanımlamak istersek;Bir duygunun bir tasarının veya güzelliğin anlatımda kullanılan yöntemlerintamamı veya bu anlatım sonucunda ortaya çıkan yaratıcılık.Her türlü malzemeden sanat eseri yaratılabilir. Buradan yola çıkarakGeleneksel Türk el sanatları Anadolu'nun binlerce yılık tarihinden gelen çeşitliuygarlıkların kültür mirasıyla kendi öz değerlerini birleştirerek zengin bir mozaikoluşturmuştur.İşleme giyecek ve kullanılacak eşyaları bezemek arzusuyla kullanılan işlemeve süsleme sanatlarının en eskisidir.İşleme iğne iplik yardımıyla her çeşit kumaş üzerine yapılan süslemedir.Dikiş tekniğinin dekorasyonu olarak çıkmış ve kullanılmıştır.Araştırma konusu olarak Geleneksel Türk işlemeleri ve öğretim analizleriseçilmiştir. Araştırılan işlemeler Türk işi, Maraş işi, Hesap işidir. Türk işi atkı veçözgü ipliği sayılabilen kumaşlara sayarak işlenen ya da çizilen desenin dış hattınagöre işlenen işlem tekniğidir.Hesap işi atkı ve çözgü ipliği sayılabilen kumaşlara sayılarak yapılan ikiyönlü işleme tekniğidir. Maraş işi sık dokunuşlu kumaşlara işlenen bir tekniktir.Maraş işi kumaşa yapıştırılan desen çizili kartonun üzeri sarılarak yapılan işlemtekniğidir.Araştırma yaptığım bölgede bulduğum Geleneksel Türk işlemelerinin öğretimanaliz tablolarını yapmak ve elde ettiğim verileri bölümüme kazandırmak ve dahasonra yapılacak araştırmalara kaynak teşkil etmesi amaçlanmıştır.Yapılan araştırmada bilgilerin elde edilmesinde 4 bireyden ve bu bireylerdenelde edilen 29 ürün incelemeye alınarak değerlendirilmiştir.Bursa İli Gemlik Yöresinde bulunan ürünlerin belgelenmesi amacıylafotoğrafları çekilmiş ürünlere ait bilgiler gözlem formalarına kaydedilmiş, ve eldeedilen bilgilerin öğretim analizleri yapılarak genel sonuçlara varılmaya çalışılmıştır.İncelemeye alınan ürünlerin işlemesinde altın yassı tel, ipek iplik, muline,koton iplik, kumaş olarak ise ham ipek, yünlü dokuma, pamuklu dokuma ve kadifekullanılmıştır.İncelenen ürünlerde genelikle bitkisel motifler kullanılmış birkaç üründe isefigürlü bezeme kullanılmıştır. Ürünlerde çoğunlukla bağlantılı sıralı ve düzgün sıralışekilde yerleştirilmiştir. Ürünler çoğunlukla Çevre olarak işlenmiştir.İncelen ürünlerde çoğunlukla düz sarma, düz hesap iğnesi, verev hesap iğnesi,düz pesent, muşabbak, gözeme tekniği kullanılmıştır.İncelen ürünlerde dallarda siyah ve yassı tel yapraklarda yeşil, yassı tel, çiçekve mine, gül ve figürlü bezemelerde yavruağzı, pembe, mavi, şarap rengi, sıklamen,kırmızı, sarı, gözemelerde koyu kırmızı, lacivert, koyu yeşilin yoğu olarakkullanıldığı görülmüştür.Ürünlerin kenar temizlemesinde çoğunlukla iğne oyası iğne tekniklerindenzürefa tekniği, saçak bağlama, hazır harç ve iğne oyası kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The fact that we can follow how artworks and their styles changed in period of timeis only possible due to keeping up with its historical continuity. So that we can seethe renovations that appeared, the changes in the points of diversion and disillusionof the features thatdisappeared.If we want to define what the art is;It is the whole of methods that are used to describe an emotion, a design or beauty orthe creativity that emerges from this description.An artwork can be produced from any material. Therefore, traditional Turkishhandicraft formed a great mos,,;c with combining the culture heritage of scveralcivilizations that come from Anatolian history with its own value.Embroidery is the oldest art of ornament and embellishment that arc used todecorateclothes or materials.Embroidery is an ornament which is made on any fabric with thread needle. Itis appeared and used as the decoration of sewing technique.As a research subject, traditional Turkish embroidery and teaching analysesare selec~ed. The embroideries, which arc examined, are Turkish stitch, undersidecouching and holbein stitch.Turkish stitch is a variation of counted thread embroidery with both facesalike. Holbein stitch is a form that is made with counted thread embroidery to maketwo faces of thecloth same. Underside couching is a technique which is used for clothes thathave frequent stitchery. This technique is done by pasting the desJgn on cardboard.lt is aimed that the teaching analysis tables of traditional Turkish embroiderythat I found in the areas I researched and the data's I obtained will contribute to mydepartment and these sources can be used for later research.In this research, to get the data, four individuals are benefited and 29 productsthat aretaken from these individuals are examined and evaluated.In order to document the products that are found in Bursa-Gemlik, theirphotos are taken, the data of these products is written on observation sheets and alsogeneral results arc ohtained by using the data and .naking teaching analyses.In the embroidery of products that are observed, golden flat wire, silkthread, raw silkas a colton thread fabric, woolen weaving, wadded weaving and velvet are used.Generally vegetal motives are used in examined products and in some ofthem embellishment is used. It is mostly settled as linked order and well-arrangedorder on the products. And also they are generally ornamented as cover.Usually in examined products it was seen that black and flat wire in thebranches; green, Hat wire, flower, enamel, rose, in the leaves and light rose, pink,blue, color, of wine, red. yellow, in embellishments; dark red, dark blue, dark greenin Dove's eye are densely used.In the decoration the edges of products the technique of giraffe, fringedovetailed,ready material and backstitch arc mostly used