Ankara il merkezinde yaşayan,15-60 yaş bayanların deri yüzey yağ ölçümlerinin değerlendirilmesi
The analysis of the measurements of the skin surface oil in the women aged between 15-60 years living in the center of Ankara province
  1. Tez No: 187660
  2. Yazar: GÜLSUNA ÖZBEK
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. CELALETTİN ÇELEBİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Dermatoloji, Dermatology
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Giyim Endüstrisi ve Moda Tasarımı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 145
Özet
KONU : ANKARA İL MERKEZİNDE YAŞAYAN 15-60 YAŞBAYANLARIN DERİ YÜZEY YAĞ ÖLÇÜMLERİNİNDEĞERLENDİRİLMESİYAZAN : Gülsuna ÖZBEKÖZETSon yirmi yıldır, cilt özelliklerinin objektif olarak değerlendirilmesi için birçok yöntem geliştirilmiştir. Öznel, bakarak ve dokunarak yapılan değerlendirmelerinyanı sıra artık sayısal değerlere dökülerek, niceliksel olarak da deri yüzey ölçümleriyapılabilmektedir. Parametrik olmayan değerlendirmelerle karşılaştırıldığında,sayısal değerlerin avantajları herkes tarafından bilinmektedir. Yeni geliştirilencihazlarla, insan duyu organlarının algılaması bile mümkün olmayan cilt özellikleriölçülebilmektedir. Deri özelliklerinin niceliksel, non-invasive ölçüm yöntemlerininbelirlenmesi kozmetik ve farmakolojik araştırmalarda benimsenmiş ve yaygın olarakda kullanılmıştır. Bu metodoloji dışarıdan, cilt içine girmeyen cihazlar ile gönüllüinsan denekleri üzerinde klinik ortamda, deneyler ve rutin çalışmalar yapılmasını dakolaylaştırmıştır. Bu metodoloji, kozmetoloji profosyonellerinin de deri yüzeyindekiyağ, pH, nem ve diğer durumlar hakkında bilgi sahibi olmalarına imkan vermektedir.Deri yüzey yağlanmasının objektif, girişimsel olmayan yöntemlerle nicelikselölçümü kozmetolog, dermatolog ve bilim adamlarına gerek tedavi, gerekse ciltbakımı aşamalarında yönlendirici olmakta, kullanılan ilaç ve kozmetik ürünlerinetkilerini takip etme imkanı vermektedir. Keza bölgesel ve toplumsal normal deriyapı özelliklerini önceden bilmek de önemli bir avantajdır.Bu araştırma Gazi Üniversitesi Mesleki Eğitim Fakültesi Kuaförlük veGüzellik Bilgisi Eğitimi Ana Bilim Dalı Saç ve Deri Metroloji Laboratuarında,fotometrik bir cihaz olan Sebumetre sm 815 kullanılarak yapılmıştır. AraştırmadaAnkara ilinde yaşayan 15-60 yaşlarındaki bayanların, alın bölgesi deri yüzey yağölçümleri değerlerinin belirlenerek deri yüzey yağı ile ilgili bilimsel bir veri eldeetmek amaçlanmıştır. 15-60 yaşlarındaki bayanlar üç grup altında toplanmıştır.Gruplandırma yapılırken; ergenlik dönemi, yetişkinlik dönemi, menopoz dönemiesas alınmıştır.Çalışmada deri yağlanmasının bayanların yaşam tarzı, fiziksel özellikleri veçevre koşullarına bağlı olarak gösterdiği farklılıklar da araştırılmıştır.Araştırmaya katılan bayanlar yaş gruplarına ayrılmıştır. Bu gruplandırmayagöre; Ankara il merkezinde yaşayan bayanların 15-25 yaşlarındaki grupta deri yüzeyyağı oranı normal, 26-40 yaş gurubu arasında normal ve yağlı, 41-60 yaş gurubuarasında oldukça değişken yağlanma özellikler göstermekte olduğuna rastlanmıştır.Menopoza girmiş bayanlarda ise deri yüzey yağının yetersiz olduğu tespit edilmiştir.Ayrıca adet döneminin, bayanlarda deri yüzey yağlanmasıyla herhangi bir ilişkisininbulunmadığı sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
SUBJECT : THE ANALYSIS OF THE MEASUREMENTS OF THESKIN SURFACE OIL IN THE WOMEN AGED BETWEEN15-60 YEARS LIVING IN THE CENTRE OF ANKARAPROVİNCEAUTHOR : Gülsuna ÖZBEKABSTRACTDuring the two last decades an increasing number of methods have beendevoloped to determine skin properties in an objective way. The subjective, visual, ortactile evaluation can now be quantified and numerical values are obtanied. Theadvantages of numerical continuous values, compared with non parametric ratings,are well known. With the newly developed instruments, we can even quantify skinproperties unperceptible to the human sensory organs. Instrumental skincharacterization is well appreciated and widely used in cosmetic, dermatologic, andpharmacologic research. These noninvasive instruments permit experimental androutine work on human volunteers in clinical situations.Objective, non-invasive skin surface lipid measurement allow cosmetologists,dermatologists and other scientists to not only to determine skin conelitione but alsoto evalvate the efficacy of pharmacentical and cosmeuceutical products. It is also animportant advantage to know before hand about the gualities of regional, communalnormal skin formation.This research was implemented with a photometric device called sm 815 atSkin and Hair Metrology Lab of Cosmetology. Deparment of Gazi University inAnkara. Evaluation of the forehead skin surface lipid measurements of women agedbetween 15-60 in Ankara are aimed.It was put forward in the study that skin surface lipid changes depending onwomen?s lifestyles, their physical features and environmental conditions.The results of the study show that women in Ankara aged between 15-25have normal skin surface lipid level; 26-40 have normal and oily skin surface lipidlevel and 41-60 have variying skin surface lipid levels. Additionally, it is concludedthat there isn?t a positive relationship between the menstruation period and skinsurface lipid level.