İlköğretim 4. ve 5. sınıf öğrencilerinin yazı dilindeki kelime hazinelerinin bazı değişkenler açısından incelenmesi
The examination of the 4th and the 5th grade students' selections of vocabulary items in the process of writing with respect to some variables
- Tez No: 187669
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. KEMAL KÖKSAL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sınıf Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 240
Özet
Bu çalışma ilköğretim 4 ve 5. sınıf öğrencilerinin yazılı anlatımlarında hangikelimeleri ne sıklıkta kullandıklarını saptamak ve yazılı anlatımlarında kullandıklarıkelimeleri, cinsiyet, okul öncesi eğitim, anne- babanın eğitim düzeyi ve mesleği,ailenin ekonomik durumu, kardeş sayısı, öğrencinin kaçıncı kardeş olduğu, evdeveya okulda gazete okuma sıklığı kitap okuma sıklığı, yazı türü değişkenleriaçısından incelemek amacıyla yapılmıştır.Araştırma betimsel niteliktedir. Bu araştırmanın evreni Gazi ÜniversitesiVakfı Özel lköğretim Okulu, Ulubatlı Hasan lköğretim Okulu, Baldudak lköğretimOkulu ve Örencik lköğretim Okulu'nda okuyan 4.ve 5. sınıf öğrencileridir.Araştırmada elde edilen bulgulara göre 4 ve 5.sınıf öğrencilerinin üç yazılıanlatımda kullandıkları kelimeler, kelime türü açısından incelediğinde sıkkullanımdan aza doğru sırasıyla isim, fiil, sıfat, zarf, bağlaç ve edatlarıkullanmaktadırlar. lköğretim 4 ve 5.sınıflar düzeyinde uygulanan üç farklı yazılıanlatımda elde edilen toplam kelime sayısı ile farklı kelime sayısı cinsiyete görefarklılık göstermektedir. Gelir düzeyi (ekonomik düzey) yüksek olan ailelerinçocuklarının toplam ve farklı kelime sayıları orta ve alt ekonomik düzeyde olanailelerin çocuklarına göre daha yüksektir. Her üç uygulamada da toplam ve farklıkelime sayıları kardeş sayısı arttıkça düşmektedir. Araştırmaya katılan 4 ve 5. sınıföğrencilerinin kitap okuma ve gazete okuma sıklığı arttıkça bilgilendirici veöyküleyici metinlerde kullandıkları toplam ve farklı kelime sayıları artmaktadır.Öğrencilerin günlük ve hikaye türünde yazılar yazması toplam ve farklı kelimesayısındaki artış açısından mektup, şiir ve diğer türlere göre daha etkilidir. Ayrıcaöğrencilerin toplam kelime sayıları arttıkça farklı kelime kullanma oranlarıdüşmektedir.
Özet (Çeviri)
This study aims at the determination of both the words which are used byfourth and fifth grade students in primary schools and the frequency of these wordsin their writings. Forthermore, the utilized words are scrutinized with respect to somevariables such as sex, pre- school education, the educational level and jobs ofstudents? parents, family?s economic state, the number of siblings, the frequency ofreading newspapers and books at home or at school and so on.This is a descriptive study. The population of this survey embodies the fourthand the fifth grade students at the Foundation of Gazi University Private PrimarySchool, Ulubatlı Hasan Primary School, Baldudak Primary School and ÖrencikPrimary School.Findings have revealed that some kinds of words are made use of more oftenthan the others in three types of writing of the students. These types are informativeand narrative text and memories. The sort of speech of these words can be gradedfrom the most frequent to the least: verbs, adjectives, adverbs, conjunctions andprepositions. The total and different words in the three types of writing of the fourthand the fifth grade students have shown variety with regard to the sex of the subjects.The practised total and different words of the students coming from families withhigh economic state are more in number when compared with the students comingfrom families with middle or low economic state.All three applications have shown that the number of total words anddifferent words decreases when the number of siblings increases. It has been seenthat the subjects who read newspapers and books more than the others use more anddifferent words in their informative and narrative texts. It has also been found outthat subjects? writing diaries and stories are more effective than their writing ofletters, poems and other types in terms of the increase in the number of total anddifferent words.