Bilgi çağında yeni muhasebeci kimliği ve eğitimi
In the age of information; new account's identity and education
- Tez No: 187678
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SERAP SEBAHAT YANIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, İşletme, Education and Training, Business Administration
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 160
Özet
Bu çalışmanın amacı, içinde bulunduğumuz bilgi çağında, bilgisayar vetelekomünikasyon teknolojisindeki gelişmeler ile bilginin üretilmesi, iletilmesi vekullanılmasında büyük gelişmelerin; muhasebe mesleğine, muhasebecinin eğitimineolan etkilerini incelemek ve mesleğin bilgi çağındaki geleceği belirlenirken, meslekmensuplarının bu gelişmelerin ne kadar farkında olduklarını ortaya koymaktır.Tezin araştırma aşamasında, birinci bölümde; bilgi çağının genel yapısı, öncesive sonrası toplum yapıları, teknolojiye ve ekonomiye getirdiği yeniliklerincelendikten sonra, Muhasebe mesleğinin genel özellikleri, tarihçesi ve mesleki etikboyutu incelenmiştir.İkinci bölümde; bilgi çağında muhasebe mesleği ve muhasebeci kimliğininbeklenen özellikleri incelenmiştir. Bu bölümde, meslek mensuplarının ve meslekyapısının alması gereken ideal yapı üzerinde durulmuştur.Üçüncü bölümde; muhasebe meslek mensuplarının mevcut sistemdeki eğitimkoşulları ve kurumları ile bu mesleğe başladıktan sonraki aldıkları eğitim üzerindedurulmuştur. Bu bölümde, muhasebecilerin ideal eğitim şartlarının nasıl sağlanacağıüzerinde de durulmuştur.Dördüncü ve son bölümde ise; tezimiz ile ilgili Bilgi Çağında MuhasebeciKimliğini ortaya koymak için yapılan anket çalışmamızın, sonuçları, değerlendirmesive araştırma sonucunda varılan sonuç ve öneriler bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is the age of information in which we are, to produceinformation with computer and telecommunication tecnology, to conduct an the greatpeogress by using it; to examine the effects at the accountancy profession,accountant?s education and while determining the future of this job, finding out howmany of them belonging to this profession are aware of this developments.I n the first part; the research rank of the thesis; after examining the newsessthat has brought to tecnology and economy, the general structure of the informationage, the prevıous and following structure of the society; the general features ofaccountancy, it?s wistory ond Professional ethic dimension are examined.I n the second part; the accountancy profession and the special features whichare expected frpm an accountant?s indentity are examined. n this section, it işdwelled on the ideal structures have to obtain.I n the third part; it dwells on the aducation conditions of those belongings tothe accountancy profession at the present system and the education they got afterhaving started at this profession with their association. Also in this part it emphasizedthat how the accountants will provide the ideal conditions for their education.The fourth and last part; it obtains the inquiry results in conclusion of ourthesis evalition results, and the conclusion and suggestion to which we cameaccording to the research results which are made to find out the identity of theaccountant in the information age.