Kuaförlük eğitim programlarındaki kalfalık formasyonunun sektör beklentilerine uygunluğu
The compability of the formation of hairdresser journeymanship training program of the expectences of the sector
- Tez No: 187677
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CELALETTİN ÇELEBİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kuaförlük ve Güzellik Bilgisi Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 275
Özet
Bu araştırma, Kuaförlük Eğitim Programlarında Kalfalık seviyesi için öngörülen mesleki becerilerin, işpiyasası tarafından kalfadan beklenen mesleki becerileri; düzeyleri, önemlilikleri, gereklilikleri ve işyerindeyapılma sıklıkları açısından karşılayıp karşılamadığını araştırmak amacıyla yapılmıştır.Çalışma evrenini, Meslek Liseleri, Mesleki Eğitim Merkezi, Pratik Kız Sanat Okulu eğitim programlarıile Ankara ilinde bulunan Kuaförlerden 3308 sayılı Çıraklık ve Mesleki Eğitim Kanununa göre en az 3 yıl stajyerve çırak öğrenci çalıştıran işletmelerdeki usta öğreticiler oluşturmuştur. Örneklem ise belirlenen evren içerisindenyansız diziden eşit aralıklarla seçme yöntemiyle seçilen 100 kişilik usta öğretici grubundan oluşturulmuştur.Araştırmada kullanılan veriler, araştırmacı tarafından geliştirilen yazılı anket formu aracılığıylatoplanmıştır. Anket, kuaförlük işlemleri, iş alışkanlıkları, iletişim becerileri ve mesleki ve kişisel gelişimbaşlıkları altında toplanarak düzenlenmiştir. Ankette Likert tipi ölçek kullanılmıştır.Örneklemle belirlenen usta öğreticilerin anketteki ifadelere verdikleri cevapların yüzde ve frekanslarıalınmış, her bir beceri ifadesinin düzey, önem, gereklilik ve iş yerinde yapılma sıklığı yüzdelerini ve sıklıklarınıgösteren tablo ve grafikler hazırlanmıştır. Bu tablo ve grafiklerden elde edilen verilere göre araştırmakapsamındaki eğitim programlarında bulunan mesleki beceri ölçütlerinden;Müşteriye ürün ve hizmet hakkında bilgi vermek, alanı ile ilgili kullanılan araç ve gereçlerin teknikbakımlarını yapmak, ihtiyaç duyulan sarf malzemelerini bildirmek, doğal saçı boyamak, röfle yapmak, meçyapmak, topuz yapmak, özgün bir model geliştirmek, makyaj yapmak, sterilizasyon cihazını tekniğine uygunolarak kullanmak, alanı ile ilgili araç ve gereçleri iş güvenliği kurallarına uygun kullanmak, müşteriye modelhakkında önerilerde bulunmak, bölümde ilgi duyduğu ve yetenekli olduğu alanlarda kendisini yönlendirmek,iş ortamında kendisi için istihdam olanağı sağlamak, bölümde ilgi duyduğu ve yetenekli olduğu alanlarda kazançsağlamak, alanıyla ilgili yayınları takip etmek % 50 ve üzerindeki oranlarda; kalfalık düzeyinde, çok önemli, çokgerekli ve işletmelerde çok sık yapılıyor bulunmuştur. Bu bulgulara göre adı geçen mesleki beceri ölçütlerinin işpiyasasının beklentilerine tamamen uygun olduğu sonucuna varılmıştır.Tüm saç bakım yöntemlerini uygulamak, doğal saçı açmak, doğal saça perma ve defrize yapmak,mizanpli yapmak, papiyotlama yapmak, örgü yapmak, saç aksesuarlarını seçmek ve yerleştirmek, takma saçlarınbakımını yapmak, takma saçları şekillendirmek ve yerleştirmek ise kalfalık düzeyinde, çok önemli ve çok gereklibulunmasına rağmen işletmelerde orta sıklıkta yapılan mesleki beceriler olduğu ve iş piyasasının beklentilerinikısmen karşıladıkları sonucuna varılmıştır.Araştırma sonucunda elde edilen bulgular doğrultusunda Kuaförlük Kalfalık düzeyi mesleki beceriölçütlerinin gereklilik, önem, iş yerinde yapılma sıklığı ve seviyeleri yorumlanmış ve 3308 sayılı Çıraklık vemesleki Eğitim kanunu çerçevesinde Kuaförlük eğitimi veren kurumların programlarında yer alan mesleki beceriyeterliklerinin, iş piyasasının beklentilerini karşılayacak biçimde düzenlenmesi konusunda önerilerdebulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This study was made in order to search whether profesional skills suggested for he level ofjourneymanshıp in Hair Dresser?s Training Program meet the Professional skills as regards their levels,importance, necessities and frequency of being accomplıshed at their work-places.Forming the study cosmos are training programs of Vocatıonal High Schools, the Professional TrainingCentre, the Practıcal Crafts School for Girls and out of the hair dressers in Ankara, enterprises which employprobation students and apprentice students for a period of at least 3 years in accordance with the Apprenticeshipand Professional Training Law numberded 3308.Data used in this study was collected by way of the questionnaire developed by the researcher. Thequestionnaire was developed under the titles of hair dresser?s procedures, working habits, communucation skillsand Professional and personal skills. In the questıonnaire, Likert-type scale was used.Per cent values and frequencies of the answers to the statemens of the questionnaire by masterinstructors determined by the example were calculated, and tables and graphs were prepared which compare theper cent values of level, importance, necessity and being accomplıshed at their work-places of each statement ofskill.According to the data obtained by these tables and graphs, the Professional skills criteria in the trainingprograms in the scope of the study;Informing customers about the product and service, conducting the thechnical maintenance of toolsused in one?s field, reporting the needed consumable material, dying naturel hair, spot lightengh, streaking,making hairknot,developing an original model, applying make-up, using the sterilization device in accordancewith the applicable technique, using the tools related with one?s field in accordance with the occupational safetyrules, advising the customer about the pattern, orienting oneself to fields one is interested or has agabeylity in thedepartement, following the publıcations related with, in the rates of 50 % and over; in the journeymanshıp level,were found to be wry important and very necessary, and in the businesses were found to be realized frequently.According to these findings, it was concluded that the Professional skills criteria in question are entirelyappropriate to the expectations of the business market.On the other hand, whereas applying natural hair, perming and defreezing natural hair, setting of hair,finger waewing, plaiting, choosing and placing hair accessories, conducting maintenance of wigs, shapping andplacing wigs were found to be very important and very necessary in the journeymanshıp level, it was concludedthat these are Professional skills of medium freguency in the businesses and that they meet the market?sexpectations partly.In the light of the findings obtained as a result of the study, the necessity, importance, freguency ofbeing carried out in the busınesses and levels of Hairdressing Overseership level professional skills criteria wereinterpreted and, in the scope of the Apprenticeship and Professional Training Law number 3308, suggestionswere made related to arranging the Professional skill efficiencies found in the programs of institutions givingHairdressership training to meet the expectations of the business market.