Altı yaş çocuklarının sosyal beceri düzeyleri ile bağlanma durumları arasındaki ilişkilerin incelenmesi
The relationship between social skills an attachment in six years old children
  1. Tez No: 187684
  2. Yazar: SERDAL SEVEN
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. ABİDE GÜNGÖR AYTAR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Psikoloji, Sosyal Hizmetler, Psychology, Social Services
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi ve Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 147
Özet
Ö ZETALTI Y A Ä¡ Ç O C U K L A R IN IN S O S Y A L B E C E R Ä D Ü Z E Y L E R Ä Ä L EB A Ğ L A N M A D U R U M L A R I A R A S IN D A K Ä Ä L Ä Ä¡ K Ä L E R Ä N Ä N C E L E N M E S Ä Seven, SerdalD o kto ra, Ç o cuk G eliÄ¢im i ve E ğ itim iT ez D anıÄ¢m anı: D o ç. D r. A bid e G Ü N G Ö R -AYTARK asım-2006B u araÄ¢tırm ada, anasın ıfına devam ed en altı yaÄ¢ ço cukların ın so syal beceridüzeyleri ile bağ lanm a duru m ları arasınd ak i iliÄ¢k ilerin incelenm esi am açlanm ıÄ¢tır.A raÄ¢tırm anın ö rnek lem in i M uÄ¢ ilind ek i tesad ü fi o larak seçilen dö rt o kulu nanasın ıflarındak i 56'sı erkek, 54'ü k ız 110 ço cuk o luÄ¢turm u Ä¢tur. A raÄ¢tırm ad a bilg ito plam ak için, ?K iÄ¢isel B ilg i F o rm u?, ?C assid y T am am lanm am ıÄ¢ O yu ncak B ebekA ilesi H ikâyeleri? ve ?S o syal B eceri D eğerlend irm e S istem i T em el E ğ itim Ö ğretm enF o rm u ? ku llanılm ıÄ¢tır. E lde ed ilen veriler yüzde, tek faktö rlü A N O V A , S cheffe testive P earso n m o m entler ko relasyo n katsayısı ile analiz ed ilm iÄ¢tir.A raÄ¢tırm anın so nucu nda, bağ lanm a güvenliğ iyle so syal beceriler ve so syalbecerilerin alt ö lçek leri o lan iÄ¢birliğ i, atılganlık ve ö z-ko ntro l becerileri arasında o rtadüzeyd e, po zitif ve anlam lı iliÄ¢k iler o lduğu tesp it ed ilm iÄ¢tir. C insiyet, anne vebabanın ö ğrenim duru m u ile so syal beceri düzeyi arasında anlam lı farkbu lu nm am ıÄ¢tır. B u na k arÄ¢ılık, so syo -eko no m ik dü zeyle so syal beceri düzeyi arasınd aanlam lı fark bu lu nm uÄ¢tur. D iğer taraftan bağ lanm a ile cinsiyet arasında anlam lı farkbulunmazken, anne-baba ö ğrenim i ve so syo -eko no m ik düzey arasınd a anlam lıfark lılık lar bu lu nm uÄ¢tur. A yrıca ço cuk ların cin siyet ve so syo -eko no m ik düzeydeğ iÄ¢kenlerine gö re so syal becerileri ve bağ lanm a duru m ları arasınd a anlam lıfark lılık lar saptanm ıÄ¢tır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACTT H E R E L A T İO N S H İP B E T W E E N S O C İA L S K İL L S A N DATTACHMENTİN S İX Y E A R S O L D C H İL D R E NSeven, SerdalPh. D Thesis, Child Development and EducationS uperviso r: D o ç. D r. A bide G Ü N G Ö R -AYTARNovember-2006The purpose of this study is to determine the significant difference andrelationship between social skills level and attachment in six years old children whoare attending pre-school classes. The sample of this study was 110 (56 boys and 54girls) six years o ld children w ho selected by rando m fro m elem entary scho o ls?preschool classes in M u ş. ?Ind iv idual Info rm atio n F o rm ?, ?C assid y IncompleteS tories w ith D o ll F am ily?, and ?S o cial S k ills R ating S ystem E lem entary T eacherF o rm ? used fo r co llecting this stud y?s datas. O btained data have been analyzed b yusing percentage, one way ANOVA, Scheffe test and Pearson momentler correlationcoefficient.The results of the study revealed that there were middle level positivesignificant correlation between attachment security and both social skills andsubscales of social skills as cooperation, assertion and self-control. No significantdifferences were found between social skills and gender, parental education status.On the other hand, significant differences were found between socio-economic statusand social skills level. Nevertheless, no significant differences were found betweenattachment and gender but significant differences were found between attachmentand both parental education status and socio-economic status. In addition, significantdifferences were determined between attachment security and social skills depend onchildren?s dem o graphic variables as gender and so cio -economic status.