Ders notlarına Ağ/CD ortamında erişimi sağlayan bir yazılım geliştirme ve yazılıma ilişkin öğretmen görüşleri
Developing a software providing access to the lesson notes in the Web/CD media and teacher's view about this software
  1. Tez No: 187685
  2. Yazar: MUSTAFA KEMAL ORAN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ERGÜN KASAP
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Bilim ve Teknoloji, Eğitim ve Öğretim, Computer Engineering and Computer Science and Control, Science and Technology, Education and Training
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
ÖZETDERS NOTLARINA AĞ/CD ORTAMINDA ERİŞİMİ SAĞLAYAN BİRYAZILIM GELİŞTİRME VE YAZILIMA İLİŞKİN ÖĞRETMEN GÖRÜŞLERİORAN, Mustafa KemalYüksek Lisans, Gazi Üniversitesi Eğitim Bilimleri EnstitüsüBilgisayar Ve Öğretim Teknolojileri EğitimiTez Danışmanı: Prof.Dr. Ergün KASAPEylül-2006Bilgi teknolojilerinin ve iletişimindeki gelişmelerin en fazla etkili olduğuve bu etkinin de giderek artacağı alanlardan birisi de eğitimdir. Bunun doğalsonucu olarak eğitim alanında uzun yıllar oluşan kuram ve yöntemlerdeğişikliklere uğrayabilmektedir. Bilgisayar Destekli Eğitim bilgisayarteknolojisindeki gelişmeler ile birlikte eğitim uygulamalarında yerini almıştır.Birçok ülke kendi bünyesine uygun modeller geliştirmiştir. Türkiye'de iseuygulamalar Milli Eğitim Bakanlığı ve diğer eğitim kurumları tarafındanyürütülmüş, belirli mesafeler alınsa bile çeşitli sorunlarla karşılaşılmış ve çoğuzaman kaynaklar yeterince etkin kullanılamamıştır. Bilgisayar Destekli Eğitim ileilgili birçok küçük ve büyük çaplı uygulamalar mevcuttur. Bilgisayar DestekliEğitim, planlanıp uygulanırken değişik yöntem ve uygulama biçimleri tercihedilebilir. Bu uygulama biçimleri Ders Sunu Amaçlı, Alıştırma Amaçlı,Benzetişim Amaçlı, Eğitsel Oyun Amaçlı Uygulamalar ve Bire-bir EğitimProgramları olarak sınıflandırılabilir.Bu tezde, geliştirilen bir yazılım ile eğiticilerin elektronik ortamda bulunanders notlarını, yazılım geliştirme konusunda ek bir eğitim almadan, internet veyaCD ortamında kullanılmak üzere HTML formatına dönüştürmesi amaçlanmıştır.HTML formatına çevrilen ders notlarının internet veya CD üzerinden öğrencitarafından etkileşimli olarak kullanılması sağlanarak Bilgisayar Destekli Eğitimkonusunda yeni bir materyal tasarım yazılımı geliştirilmiştir, uygulanmış vedeğerlendirilmiştir.Anahtar Kelimeler : Bilgisayar Destekli Eğitim, Bilgisayar Destekli EğitimUygulama Biçimleri, Öğretim Yazılımı, Yazarlık Sistemi,Yazılım Geliştirme Araçları
Özet (Çeviri)
ABSTRACTDEVELOPING A SOFTWARE PROVIDING ACCESS TO THE LESSONNOTES IN THE WEB/CD MEDIA AND TEACHER?S VIEW ABOUT THISSOFTWAREORAN, Mustafa KemalMasters, Gazi University, Institute of Educational ScienceComputer and Instructional TechnologiesAdviser: Prof.Dr.Ergün KASAPSeptember-2006Of the fields on which developments related to information technologiesand communications are affective and on which this effectiveness will keepincreasing is education. That?s why, the methods and techniques that have beenformed over long years may change. Computer Based Education has took its placein the educational applications with the developments on computer technology, aswell. In Turkey, these applications are performed by Educational Ministry andother educational plants. Although some developments have been realized,various problems have appeared and sources could not be often used affectivelyenough. There exists lots of applications, detailed or superficial related tocomputer base education. While Computer Based Education is being planned andis being practiced, various methods and practice styles are preferred. Thesepractice styles can be classified as practices aiming at demonstration in class,practices aiming at searching, practices aiming at simulations, practices aiming ateducational games and mutual educational programs.In this thesis, we purpose to develop an application program that used forconverting trainer lesson?s note in electronic platform to HTML form that used forinternet or CD format. It has been developed, applied and evaluated a newmaterial designing program on Computer Assisted Education through ensuring theinteractive usage of lecture notes transformed into HTML for at by students onInternet or CDs.Keywords : Computer Based Education, Computer Based Education PracticeStyles, Teaching Software, Writing System, Software DevelopmentTools.