Avrupa Birliği'ne giriş sürecinde Avrupa Birliği eğitim politikaları ve Türk eğitim sistemine yansıması
In the process of full membership, European Union education policies and their effects on Turkish education system
  1. Tez No: 187692
  2. Yazar: AYŞEN AYDINER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YÜCEL GELİŞLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 233
Özet
LBu çalışmada AB eğitim politikaları, eğitim programları ve projeler,Türkiye'de AB eğitim müktesebatına uyum konusunda yapılan çalışmalar ve bu çalışmalarınTürk eğitim sistemi üzerindeki etkileri ele alınmıştır.Çalışma betimsel bir çalışma olup araştırmada, tarama modeli kullanılmış, konuhakkında mevcut olan durum belirlenmiştir. Araştırmanın evrenini, AB ve Türkiyeoluşturmaktadır. Ayrıca örneklem alınma yoluna gidilmeyip evrenin tamamı üzerinde,belirlenen amaçlar kapsamında çalışılmıştır. Çalışmanın ilk bölümünde, AB'nin tarihselsüreci, örgütsel yapısı ve Türkiye'nin Birlikle olan ilişkileri hakkında bilgi verilmiştir. kincibölümde, AB'deki eğitim politikaları ve programları ele alınmıştır. Üçüncü bölümde,Türkiye'de eğitim alanındaki AB müktesebatına uyum çalışmaları, bu amaçla yapılan yasaldüzenlemeler incelenmiştir. Araştırma bulgularına göre aşağıdaki sonuçlara ulaşılmıştır:1. Eğitimin AB'nin mutlak yetki kullandığı bir alan olmadığı görülmektedir. AB'nintemel yaklaşımı, üye ülkelerin kendi ulusal özelliklerine göre biçimlenen eğitim politikalarınıAB eğitim politikasıyla uyumlaştırmaktır.2. Türkiye AB'nin aday ülkelere açtığı eğitim programlarından ve kaynaklarındanyararlanmaktadır.3. AB Müktesebatının Üstlenilmesine lişkin Ulusal Programda öncelikler listesinde,eğitim alanında, AB mevzuatına uyumun sağlanması, ulusal ajansın kurulması ve Toplulukprogramlarına katılımın sağlanması maddelerine yer verildiği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, EU Education Policies, fundamental principles and aims indetermination of these policies, EU Education Programs and Projects, in the process of fullmembership regulations, changes realized in Turkey for adaptation of EU EducationRegulations and effects of these changes on Turkish Education System were discussed.In this descriptive study, first of all, existing situation was determined by using combmethod. Turkey and EU constitute space of the study. It was studied in only determinedspace in the context of problems and aims without applying sample collection. In first part,historical development and organizational structure of EU and Turkey - EU relations, insecond part, EU education policies and education programs and in third part, legalregulations and applications realized in Turkey to adapt the EU regulations were discussed.Main results reached in this study are as below:1- EU does not have absolute or shared authority on education policies in memberstates. Each member state has its own unique education system. The Union?s main function isto create a platform to improve cooperation and increase the sharing of experiences oneducation between member states.2- Turkey are benefiting from EU education programs and financial resources.3- Adaptation of EU Education Regulations, establishment of National Center for fullparticipations to EU Education Programmes are among the priorities of National ProgrammeFor The Adoption Of The Acquis.