Adıyaman ilinde eğitim gören üniversite öğrencilerinin beslenme bilgilerinin ve alışkanlıklarının araştırılması
Research of the nutritional knowledge and nutritional habits of the University students studying in the city of Adıyaman
  1. Tez No: 187691
  2. Yazar: MURAT ERTEN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. IŞIL ŞİMŞEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Eğitim ve Öğretim, Nutrition and Dietetics, Education and Training
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Ekonomisi ve Beslenme Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
ÖZETADIYAMAN İLİNDE EĞİTİM GÖREN ÜNİVERSİTE ÖĞRENCİLERİNİNBESLENME BİLGİLERİNİN VE ALIŞKANLIKLARININ ARAŞTIRILMASIERTEN, MuratYüksek Lisans, Aile Ekonomisi ve Beslenme Eğitimi Bilim DalıTez Danışmanı: Prof. Dr. Işıl ŞİMŞEKAdıyaman ilinde eğitim gören üniversite öğrencilerinin beslenme bilgilerini vealışkanlıklarını tespit etmek amacıyla yapılan bu araştırma Adıyaman Eğitim Fakültesi,Adıyaman Fen-Edebiyat Fakültesi, Adıyaman Sağlık Yüksek Okulu ve Adıyaman MeslekYüksek Okulu'nda eğitim gören 250 üniversite öğrencisi üzerinde gerçekleştirilmiştir.Öğrencilerin kişisel bilgilerini, beslenme bilgilerini ve beslenme alışkanlıklarını saptamayayönelik bir anket geliştirilmiş ve uygulanmıştır. Elde edilen veriler SPSS 7.5 (StatisticalProgram for Social Science 7.5) istatistik paket programında değerlendirilmiştir. Buaraştırmada aritmetik ortalama, standart sapma, alt-üst değerler, sayı ve yüzde dağılımlarıkullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACTRESEARCH OF THE NUTRITIONAL KNOWLEDGE AND NUTRITIONAL HABITSOF THE UNIVERSITY STUDENTS STUDYING IN THE CITY OF ADIYAMANERTEN, MuratMaster, Family Economy and Nutrition Education Science DepartmentThesis Adviser: Prof. Dr. Işıl ŞİMŞEKThis research, which was performed in order to determine the nutritionalknowledge and nutritional habits of the university students studying in the city ofAdıyaman, was realized on 250 university students studying in Adıyaman Faculty ofEducation, Adıyaman Faculty of Science and Letters, Adıyaman Sanitary High School, andAdıyaman Vocational High School. A survey was developed and applied for the purposeof determining the personal information, nutritional knowledge and nutritional habits of thestudents. The data gathered were evaluated using SPSS 7.5 (Statistical Program for SocialScience 7.5) statistical package program. Arithmetic mean, standard deviation, the valuesbelow and above, the number and percent distributions were used in this research.The khi-square (x2) test, the independent t-test, one-way variance analysis and the tukeytest were used in determining the statistical importance.%72.8 of the students have never been educated in nutrition.