Mesleki eğitim merkezi öğrencilerinin kuaförlük ve berberlik bölümünü tercih nedenleri
The reasons for the students of vocational eduacation and training (vet) centers to choose the department of coiffeur and barbering
  1. Tez No: 279503
  2. Yazar: EMİNE GÜLER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YUSUF BUDAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Bölümü
  12. Bilim Dalı: Giyim Endüstrisi ve Moda Tasarımı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Meslek insanın sadece kişisel yaşamı üzerine değil, çevresi ile olan ilişkilerinde de belirleyici bir etkiye sahiptir. Kişinin toplum içerisindeki konumunun belirlenmesinde icra ettiği mesleğin büyük etkisi vardır. Bu da meslek seçiminin önemini ortaya çıkarmaktadır.Mesleki eğitim merkezleri meslek seçimine yardımcı olan kurumlar arasındadır. Bayan kuaförlüğü ve erkek berberliği branşlarında mesleki eğitim merkezlerinde eğitimi verilen bölümler arasındadır. Bu branşların öğrenciler tarafından tercih nedenleri ile ilgili bir araştırmanın yapılmamış olması bu çalışmanın gerçekleştirilme nedenini ortaya çıkarmaktadır.Bu araştırma kapsamında hazırlanan anket kuaförlük ve berberlik eğitim alan öğrenciler ve onların velilerine yüz yüze görüşme yöntemiyle uygulanmıştır. Çalışma tarama modeline dayalı, betimsel araştırma yöntemi ile yapılmıştır.Ankara Erkunt Mesleki Eğitim Merkezi kuaförlük ve berberlik bölümünde gerçekleştirilen araştırmaya 182 kişinin(öğrenci ve veliler) katılımı sağlanmıştır. Araştırmadan elde edilecek sonuçların Ankara ilindeki 12 tanesinde kuaförlük ve berberlik bölümü bulunan Mesleki Eğitim Merkezleri'ne genellenmesi amaçlanmıştır.Mesleki Eğitim Merkezi Kuaförlük ve Berberlik eğitiminin tercih edilmesindeki mesleki nedenlerin neler olduğu öğrencilerin ve velilerin görüşleri ile ayrı ayrı değerlendirilmiştir. Bu değerlendirmelerin sonuçlarına göre öğrencilerin bu mesleği iyi yapacağını düşünmeleri, bu mesleğe olan ihtiyacın hiç bitmeyeceğini düşünmeleri ve belgelerin alınması durumunda kuaför salonu açma imkanlarının olmasının tercihlerinde en fazla etkili olan mesleki nedenler olduğu saptanmıştır. Velilere göre ise çocuklarının bu mesleği tercih etmelerinde en fazla etkili olan mesleki nedenler kuaförlük ve berberliğin sosyal bir meslek olarak çocuklarının ilgisini çekmesi, çocuklarının bu mesleği iyi yapacağını düşünmeleri ve çocuklarının bu mesleğin estetik yönünün fazla olduğunu düşünmeleridir. Görüldüğü gibi öğrencilerin bu mesleği tercih etme ve eğitimini almalarındaki mesleki nedenler öğrenciler ve velilerine göre farklılıklar göstermektedir.Mesleki Eğitim Merkezi Kuaförlük ve Berberlik eğitiminin tercih edilmesindeki duyuşsal nedenlerin neler olduğu ise öğrencilerin ve velilerin görüşleri ile ayrı ayrı değerlendirilmiştir. Bu değerlendirmelerin sonuçlarına göre öğrencilerin kuaförlük/berberlik mesleğinde yetenekli olduğunu hissetmeleri, insanların hoşuna gidecek modelleri yaratmayı sevmeleri ve bu mesleğin sanatsal yönünün hoşlarına gidiyor oluşu en fazla etkili olan duyuşsal nedenler olarak belirlenmiştir. Velilere göre ise çocuklarının insanları memnun etmekten hoşlanmaları, çocuklarının insanların hoşuna gidecek modelleri yaratmayı sevmeleri ve çocuklarının kuaförlüğün/berberliğin mesleki uygulamalarını sevmeleri bu mesleği tercih etmelerinde en fazla etkili olan duyuşsal nedenlerdir. Görüldüğü gibi öğrencilerin bu mesleği tercih etmedeki ve eğitimini almayı tercih etmedeki duyuşsal nedenleri öğrenciler ve velilerine göre farklılıklar göstermektedir.Genel olarak yapılan değerlendirmeler sonucunda yani hem öğrencilerin hem de velilerin görüşlerinin birlikte incelenmesinde mesleği iyi yapacağının düşünülmesi, belgeler alınınca kuaför salonu açma imkanı olması ve bu mesleğin sosyal bir meslek olarak ilgi çekiyor olmasının en etkili mesleki nedenler olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Occupation has an overriding effect on not only the personal life of the individual but also the relations with his environment. The job a person does has a significant role on his status within the society. This also reveals the importance of vocational choice.Vocational training centers, are among organizations that help. Work in the industry of hairdressing barber women and men in vocational training centers are among the industry. By the students of this branch of choice because it is not related to an investigation will be carried out this study reveals why.The questionnaire prepared within the concept of related research has been applied by using the method of face-to-face interviews with students of coiffeur and barbering and their parents. Survey has been studiet with describing research method which based on scanning method.182 participants (students and parents) have taken part in the research made in Ankara Erkunt VET Center, Department of Coiffeur and Barbering. The aim of the research is to generally apply the results from the related research to the VET Centers in Ankara in 12 of which Department of Coiffeur and Barbering is available.Student and parent views have separately analyzed with the purpose of enlisting the reasons for choosing the VET Center, Department of Coiffeur and Barbering. The results from these analyses have shown the most important and overriding vocational reasons are; students believe themselves for being successful in their future jobs, they think that the need for coiffeur and barbering will never end or diminish and it is possible to open a coiffeur saloon as long as they collect the necessary papers and documents. As for the parents, they think the overriding reasons for their kids to choose these jobs are; the children are attracted by these jobs since they are social jobs, their children believe themselves for being good at their jobs and think that these jobs have large aesthetic dimensions. As seen here, the vocational reasons for the students to choose these jobs and receive the education and training of these jobs vary across the students and parents.The affective reasons for choosing VET Center, Department of Coiffeur and Barbering education have been separately enlisted according to the student and parent views. With effect from the results of these assessments there are several overriding affective reasons for students to choose these jobs which are; they feel they are skillful at coiffeur or barbering jobs, they love creating models that might please other people and they enjoy the artistic aspect of these jobs. From the parental perspective, the overriding reasons are; their children are happy with pleasing the people, they love creating models that might please other people and the kids enjoy the vocational applications of coiffeur and barbering. As seen here, the affective reasons for the students to choose these jobs and receive the education and training of these jobs vary across the students and parents.With the general assessments, i.e. analyzing the views of both students and parents together, the overriding vocational reasons have been detected as follows; the belief of being successful n the job, the possibility of opening a coiffeur saloon as long as the documants are available and attraction of these jobs as social jobs.