Sınıf içi iletişimde beden dili(Anadolu otelcilik ve turizm meslek lisesi öğretmenlerinin beden dilini kullanma düzeylerinin belirlenmesine yönelik bir araştırma)
Body language in inner-class communication (a search to find out the level of anatolian hotel business and tourism profession high schools' teachers using body language)
  1. Tez No: 187699
  2. Yazar: SULTAN ŞEN
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ALİ YAYLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Turizm, Education and Training, Tourism
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 146
Özet
İletişim hayatın her anında karşımıza çıkan bir kavramdır. Yolda, işyerinde, evde, okuldaya da sayamadığımız daha bir çok yerde insanlar birbirleriyle sürekli iletişim halindedir. İletişimdenildiği zaman, akla ilk gelen kavram sözcüklerdir. İnsanlar, sözcüklerle duygu ve düşünceleriniifade ederler. Fakat sözcüklerin yerini alan ve daha etkili olan bir iletişim şekli de sözsüz, yanibeden dili ile iletişimdir.Bu araştırma ile Anadolu Otelcilik ve Turizm Meslek Liseleri'nde hizmet verenöğretmenlerin, sınıf içi iletişimde olumlu ve olumsuz beden dili hareketlerini nasıl kullandıkları,beden diline yüklenilen anlamların ve beden dilinin eğitime olan katkısının neler olduğu,öğrencilerin, sınıf ortamında öğretmenlerin gösterdikleri beden dili hareketlerinden ne dereceetkilendikleri öğretmenlerin ve öğrencilerin görüşleri alınarak tespit edilmiştir.Araştırmaya, Ankara ilinde 3, İstanbul ilinde 1, Kastamonu ilindeki 1 olmak üzere toplam 5Anadolu Otelcilik ve Turizm Meslek Lisesi'ndeki 274 öğrenci ve 109 öğretmene uygulanananketler ile verilere ulaşılmıştır. Elde edilen veriler SPSS paket programıyla çözümlenmiş veistatistiksel analizlerde frekans (f) , yüzde (%), standart sapma (ss), aritmetik ortalama (Xort), t-Testi (t) kullanılmıştır. Sınıf içi iletişimde beden dili hareketleri ve öğretmenlerin sınıf içiiletişimde beden dili hareketlerini kullanma ve öğrencilerin bu hareketlerden etkilenme düzeyleribelirlenmiştir.Araştırma sonuçları; öğretmenlere göre, öğrenciler literatürde geçen ve sınıf içi iletişimdekullanılan olumlu beden dili hareketlerinden olumlu, olumsuz beden dili hareketlerinden iseolumsuz etkilenmektedir. Bunun yanında ise bazı olumsuz beden dili hareketlerinin öğrencileriolumlu etkilediğini belirtmişlerdir. Öğrencilerin; öğretmenlerin sınıf içi iletişimdekullandıkları olumlu beden dili hareketlerinden olumlu, olumsuz beden dili hareketlerinden iseolumsuz etkilendikleri görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Communition is a concept that we encounter in every moment of life. People alwayscommunicate with each other inploces like home, school or even were places. When we saycommunication, first term that comes to our mind is ?word?. People explain their feeling, and ideaswith words. However, the more effectual way of communication that reploces words is wordless,communication, that is, communication with body language.With this study, how the teachers of Anatolian Hotel Business and Tourism ProfessionHigh schools positive or negative body language acts in iner class communication; the meaningsthat are loaded to body language and the additions of body language to education; how students areinfluenced from body language that teachers show in class are established by getting the ideas ofteachers and students.In the tird port, the body language behaviors that the teachers of Anatolian Hotel Businessand Tourism Profession High Schools use and the level of the students being effected by thesebehaviors werw braught up. In research, the data werw got by inquiry that was made to 274students and 109 teachers of 5 Anatolian Hotel Business and Tourism Profession High Schools, 3of which is in Ankara, 1 in İstanbul and 1 in Kastamonu. The data taken werw solved by SPSSpackage programe and frequence (f), percentage (%), aritmetic avarage (xort), standart deviation(sd), t-Test (t) were used in statical analyzes. The body language acts in iner class communacationand the rates of teachers using body language acts in iner class communication and students beingeffected by these acts wew found out.The result of reserarch; according to teachers; the students are effected positively from thebody language acts that are in literature and used in iner class communication and they are effectednegatively from negative, body language acts. Mean while, they stated that some negative bodylanguage acts effected their students positively. It was observed that, students are effectedpositively from positive body language acts that teachers use in iner class communication and theyare effected negatively from negative body language acts.