L' Enseignement du vocabulaire dans la classe de F.L.E.
Fransızca yabancı dil sınıflarında sözcük öğretimi
  1. Tez No: 96168
  2. Yazar: ZÜHRE YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. GÜLNİHAL GÜLMEZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fransız Dili ve Edebiyatı, French Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Fransızca
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fransız Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 182
Özet
YÜKSEK LİSANS TEZ ÖZÜ FRANSIZCA YABANCI DİL SINIFINDA SÖZCÜK ÖĞRETİMİ Zühre YILMAZ Fransız Dili ve Eğitimi Anabilim Dalı Anadolu Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü, Eylül, 2000 Danışman: Prof. Dr. Gülnihal GÜLMEZ İletişimsel yöntemin dil öğretiminde yer almasıyla birlikte yabancı dil sınıflarında öncelikle hedeflenen öğrencilere iletişim edinci kazandırmak olmuştur. Bu amaca uygun olarak, dil öğretiminin her aşamasında olduğu gibi, okuma eğitiminde de iletişimsel boyut önemli bir yer tutmaktadır. Bu da, okuma derslerinde sınıfa getirilen metinlerin çeşitliliği, özgürrtüğü ve bunlara paralel olarak gerçekleştirilen sınıf içi etkinliklerle sağlanmaktadır. Bu etkinlikler öğrencilere belli başlı okuma stratejilerini kazandıracak şekilde düzenlenmelidir. Bu araştırmada, öğrencilerin okuma derslerinde belli başlı okuma stratejilerine ve özellikle de çıkarsama (inference) stratejisine kâfşı duyarlı kılınması amaçlanmaktadır. Araştırma, stratejik bir eğitim doğrultusunda 9 ve- 11 kişilik iki gruba, haftada 3 saat süre ile toplam 8 haftalık bir eğitim sürecini kapsamaktadır. Sınıfta kullanılan metinler özellikle çıkarsama (inference) stratejisini çalıştırmayı amaçlayan alıştırmalardan oluşmaktadır. Veri toplama amacıyla deney ve kontrol gruplarının öğrencilerine bir okuma stratejileri ölçeği ve çıkarsama stratejilerini içeren bir ön-test uygulanmıştır. 8 Hafta boyunca, deney grubu öğrencilerini bu stratejilere karşı bilinçlendirmek amacıyla her dersin sonunda bir özdeğerlendirme Formu verilmiştir. 8 Haftanın sonunda, amaçlanan değişikliklerin gerçekleşip gerçekleşmediğini ölçmek için her iki gruba yeniden okuma stratejileri ölçeği ve son-test uygulanmıştır. Araştırmadan elde edilen bulgular doğrultusunda, kontrol grubunda uygulama sonrası anlamlı bir fark gerçekleşmemiştir. Deney grubunun verilerinde ise fark gözlenmektedir fakat, bu da beklenilen ölçüde anlamlıIll sayılmamaktadır. Sonuç olarak, deney grubunu çıkarsama stratejilerine karşı bilinçlendirmek amacıyla uygulanan özdeğerlendirme Formunun beklenen ölçüde etkili olmadığı görülmüştür. Alınan sonucu etkilemiş olabilecek etkenler sonuç bölümünde tartışılmış ve gerekli görülen önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT Bye the use of communication as a way in language teaching, our first purpose has become making the learners competent in communication in FSL classes. To serve that purpose, as it has been always used up to now in every ^step of language teaching, the phase of communication has important role in teaching the skill of reading. This is put into practice by bringing various reading materials to classes and again fed by the activities done in classes. These activities are organized in the way to support the students in having some reading strategies. In this research paper, it has been aimed that students should be made consciously raised for some reading strategies and especially for the strategy of drawing conclusion in reading classes. The research,-through the help of strategy training, has been applied to two groups each of which consists of 9 or 1 1 people, in 3 hour period and which covered eight-week teaching period. The texts used in classes are especially designed in the way to activate the strategy of drawing conclusion. A pre-test including the measurement reading strategies and the strategy of drawing conclusion, was applied to the students in both experimental and control group. Through that eight-week period, experimental group was given a Self-evaluation form after each class to make them conscious about these strategies. After the eight-week period, both groups were given the ultimate test, and a new measurement of reading strategies to see if the expected changes have occured on the experimental group. Under the light of the finding of the research any remarkable change on the control group hasn't occured but many remarkable changes were observed on the experimental group. But even these results are not seen as meaning ful as we had expected. To sum up, it was observed on the experimental group that the Self-evaluation Form which was used to make them conscious about inferencing strategies on the experimental group was not as effective as expected.The factors which may have effected the results in a way are discussed and the necessary suggestions are given in the summary part.