Ortaöğretim okul müdürlerinin çatışma yönetim stilleri ve bu çatışma yönetim stillerinin öğretmenlerin stres düzeylerine etkisi
The conflict management style of the high school principles and the impact of these styles to the stress levels of the teachers
- Tez No: 187703
- Danışmanlar: PROF.DR. TEMEL ÇALIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Denetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 133
Özet
ÖZETİnsanın olduğu yerde çatışma kaçınılmazdır. Bu yüzden her örgütte çeşitlizamanlarda çeşitli nedenlerden dolayı çatışmalar çıkar. Çatışmadan kaçınmakolanaksızdır. Çatışmanın olmaması; ilgi eksikliği ya da düşünce tembelliğininolduğunu, sorumluluğun ya da yaratıcılığın olmadığını gösterir. Örgütlerde önemliolan çatışmanın olmaması değil, yıkıcı düzeye gelmemesidir.Stres ise bireyler üzerine etki yapan ve onların davranışlarını, iş verimini,başka insanlarla ilişkilerini etkileyen bir kavramdır. Stresin oluşmasına birçok faktörneden olmaktadır. Bu faktörlerden biri de yöneticiler ile iş görenler arasında yaşanançatışmalardır. İş hayatından yansıyan stres ve bunların sonuçları -doğrudan veyadolaylı- gerçekte herkesi ilgilendirmektedir. İş hayatı, insan ömrünün büyük birkısmını oluşturan ve hayatın her cephesine yayılan bir öneme sahiptir.Bu araştırma, ortaöğretim okul müdürlerinin çatışma yönetim stillerini ve bustillerin öğretmenlerde yarattığı stres düzeylerini incelemek amacıyla yapılmıştır.Araştırma verileri Ankara ilinin yedi merkez ilçesindeki 12 ortaöğretim okulundanseçilen 450 kişilik öğretmen grubuna anket uygulanarak toplanmıştır. Elde edilenveriler frekans, yüzde, aritmetik ortalama, standart sapma, varyans analizi,korelasyon teknikleri kullanılarak çözümlenmiş, yorumlanmış ve raporlaştırılmıştır.Araştırma sonuçları şu şekilde özetlenebilir: Öğretmen algılarına göre okulmüdürleri öğretmenlerle aralarında çıkan çatışmalarda en fazla hükmetme stilini;daha sonra sırasıyla uzlaşma, tümleştirme, kaçınma ve en az da ödün verme stilinikullanmaktadırlar. Tümleştirme, ödün verme, kaçınma ve uzlaşma stilleriöğretmenlerin stres düzeyleri ile olumsuz yönde bir ilişkiye sahipken, hükmetme stiliolumlu yönde bir ilişkiye sahiptir. Bayan öğretmenlerin erkek öğretmenlere göreokul müdürünün hükmetme stilini daha fazla kullandıklarını algıladıklarıanlaşılmaktadır. En fazla stres yaratan çatışma stili hükmetme, en az stres yaratançatışma stili ise uzlaşmadır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACTConflict is inevitable where human being exist. Therefore conflicts happenbecause of various reason in every organization in various time. It is impossible toescape from conflict. Not having conflict shows that tehere are lack of interest andthinking laziness and there aren?t responsibilitiy and creativity. While it isn?timportant not having conflict, the level of its destructive is important.Stress is a concept that effect individuals and their behaviours, workproductiveties, relationships with other people. There are so many factors whichcause stress. One of them is the conflict between administrators and employees.Either directly or indirectly, stress and its consequences with their impact on workappeal to anyone to a great extend. Working life is a great part of human life andoffers solid significance in every aspect of life.This study is aimed to determine the conflict management style of the schoolprinciples and the impact of these styles to the stress levels of the teachers.The data of the research is taken from 450 teachers randomly chosen from 12high schools in seven center county of Ankara. The data is resolved, commented onand reported through statistical techniques, such as frequency, percentage, mean,annova and correlation.The findings of the study could be summarized as follows: school principles,while dealing with conflicts, which appear between teachers and school principles,mostly use domination then in order compromise, integration, avoidance and leastlyuse compensation styles. Stress levels of teachers have a negative relation withintegration, compensation, avoidance and compromise, positive relation withdomination. It is understood that female teachers according to male teachers perceivethat school principles use mostly domination styles. The style which creates the moststress is domination style, which creates the least stress is compromise style.