Tüketici davranışı, insana özgü ihtiyaçlar ve hedonik tüketim
Consumer behaviour, people needs and hedonic consumption
- Tez No: 187719
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ENDER ALTUNOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
iÖZ20 yıl kadar önce pazarlama ile uğraşanlar tüketimin hedonik ve tecrübesel tarafınınfarkına varmışlardır. Otomobil, bu gezegen üzerindeki hemen her yerde yüz milyonlarcainsanın hayatındadır. nsanları otomobil almaya iten nedir? Tüketimdeki rasyonel ve hedoniktaraflar nelerdir? Bu tez bu sorulara odaklanmıştır.Bu çalışma Aydın, Türkiye'deki otomobil tüketimine en çok etki eden araçlarıaçıklamaya çalışmaktadır.ABSTRACTTwo decades ago marketing researchers awoke to the hedonic and experimentalaspects of consumption. Cars touch the lives of hundreds of millions of people nearlyeverywhere on this planet on a daily basis. What makes people buy a car? What are therational and hedonic aspects of car consumption? This thesis focuses on this question.This framework is then applied to determine the most effective means to stimulate carconsumption in Aydin, Turkey
Özet (Çeviri)
iÖZ20 yıl kadar önce pazarlama ile uğraşanlar tüketimin hedonik ve tecrübesel tarafınınfarkına varmışlardır. Otomobil, bu gezegen üzerindeki hemen her yerde yüz milyonlarcainsanın hayatındadır. nsanları otomobil almaya iten nedir? Tüketimdeki rasyonel ve hedoniktaraflar nelerdir? Bu tez bu sorulara odaklanmıştır.Bu çalışma Aydın, Türkiye?deki otomobil tüketimine en çok etki eden araçlarıaçıklamaya çalışmaktadır.ABSTRACTTwo decades ago marketing researchers awoke to the hedonic and experimentalaspects of consumption. Cars touch the lives of hundreds of millions of people nearlyeverywhere on this planet on a daily basis. What makes people buy a car? What are therational and hedonic aspects of car consumption? This thesis focuses on this question.This framework is then applied to determine the most effective means to stimulate carconsumption in Aydin, Turkey