Ethno-national conflict and international relations the case of the Kosova a conflict
Etnik-milliyetçi çatışma ve uluslararası ilişkiler Kosova sorunu örneği
- Tez No: 187721
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. PINAR BİLGİN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2005
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 335
Özet
Soğuk Savaş sonrasında dünya politikasında etnik-milliyetçi anlaşmazlıklarınsayısında bir artış görülmüştür. Uluslararası lişkiler teorileri devletlerarasısavaşların çalışılmasına katkıda bulunmuştur. Bu tezde sorgulanan etnik-milliyetçi anlaşmazlıkların çalışılmasında da aynı mantığın kullanılıpkullanılamayacağıdır. Bu sorunun cevabını verebilmek için bu tez, gelenekselUluslararası lişkiler teorilerinin, Soğuk Savaş sonrası yaklaşımların ve nşacıyaklaşımın etnik-milliyetçi sorunları anlamamıza olan katkılarınıdeğerlendirmektedir. Bu tez onların ihtilafların açıklanmasındaki katkılarına veeksikliklerine işaret etmektedir. Kosova anlaşmazlığı farklı Uluslararası lişkileryaklaşımlarının ihtilafı anlamamızda bizlere nasıl yardımcı olduğunu göstermekiçin örnek olarak kullanılmıştır.Geleneksel teoriler ve Soğuk Savaş sonrası yaklaşımlar ihtilafların oluşması içingerekli şartları incelememize mümkün kılarlar. Bu yaklaşımların sınırlarına işaretederek, bu tez bir ihtilafı yaratan ve iştirakçilerini şekillendiren yapıcı ve bağıntılısüreçleri anlamamızı sağlayan nşacı yaklaşımların katkılarını vurgulamaktadır.Aynı zamanda, bu tez nşacı yaklaşımların eksikliklerinin de farkında olduğunugöstermektedir.
Özet (Çeviri)
The end of the Cold War was followed by an increase in the influence of ethno-national conflicts in the world politics. International Relations theories havecontributed to the study of inter-state war. The question raised in this dissertationis whether the same logic can be used to study ethno-national conflict. Toanswer the question this dissertation evaluates the contribution of traditionalInternational Relations theories, post-Cold War approaches and Constructivismto our understanding of ethno-national conflict. It points to their strengths andweaknesses in explaining this conflict. The Kosovo/a conflict is used as a casestudy to illustrate to what extent different International Relations approaches helpus to understand it.This dissertation asserts that traditional theories and post-Cold War approacheshelp us to examine the context that would encourage conflict. Pointing to thelimits of these approaches, this dissertation emphasizes the contribution ofConstructivist approaches, which assist us to understand the constructive andrelational processes which make the conflict and shape the participants. At thesame time, this dissertation shows awareness of Constructivism weaknesses.