Ankara- Kızılcahamam ilçesinde şifalı sular ve su kültü
Healing waters and water cultures in Kızılcahamam district of Ankara
  1. Tez No: 589030
  2. Yazar: AKİF DİREN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. PERVİN ERGUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Bilimi (Folklor), Folklore
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Halk Bilimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 235
Özet
Suya atfedilen kutsallık mitolojilerde, dinlerde, toplumlarda benzer ve farklı yönleriyle varlığını günümüze kadar sürdürmüştür. Kızılcahamam ve köylerindeki şifalı sular ve su kültü uzun yıllar boyunca insan, doğa, inanış ile ilgilenen farklı bilimler açısından ilgi çekici bir alan olmuştur. "Kızılcahamam'ın sahip olduğu su kaynaklarının şifa özelliğinin temel unsurları farklı araştırmalara konu olmuştur. Çalışma çerçevesinde Kızılcahamam ve köylerinde su çevresinde oluşan inançlar ve suya dair oluşan uygulamalar halk bilimi yönünden ele alınmıştır. Alan araştırması metodu ile yörede incelemeler gerçekleştirilmiştir. Araştırma öncesi halk bilimi alanında konuyla ilişkili farklı çalışmalar incelenmiştir. Kızılcahamam ve köylerindeki su varlıkları tespit edilmiş akabinde şifalı sular ve su kültü uygulamaları derleme metodu ile saptanarak kaydedilmiştir. Görüşme teknikleri sonucu elde edilen bulgular: Şeker Suyu, Dalak Suyu, Uyuz Suyu, Okunmuş Su ve Korku Tası gibi farklı başlıklar altında ifade edilmiştir. Çalışma sonucunda denebilir ki; Kızılcahamam ve köylerinde su, rahmet olarak algılanır, berekettir, kutsaldır. Hayatın devamlılığı için büyük bir önem arz etmektedir. Yöre halkı tarafından su; temizlikte, sağlıkta, ticarette, turizmde hayatın her alanında farklı amaçlar için kullanılmaktadır. Kulanım alanı son derece genişlik arz eden su için; akşamları su üzerinden geçilmemesi, banyo suyuna el sokmama gibi yöreye has tabular da saptanmıştır. Bölgenin şifalı sular anlayışı suyun mineral yapısından kaynaklı inanç çerçevesinde gelişmiş bir bütünlük arz etmektedir.
Özet (Çeviri)
The sanctity attributed to water has survived in mythologies, religions and societies with similar and different aspects until today. The healing waters and the cult of water in Kızılcahamam and its villages have been an area of interest for different sciences interested in people, nature and belief for many years. Temel Kizilcahamam su has the basic elements of healing properties of water resources have been the subject of different research. Within the framework of this study, beliefs and practices of water around Kızılcahamam and its villages are discussed in terms of folklore. Field surveys were conducted in the region. Before the research, different studies related to the subject were studied in the field of folklore. Water assets in Kızılcahamam and its villages were determined and then the healing waters and aquatic cultivation applications were determined and recorded by compilation method. Findings obtained as a result of the interview techniques: Sugar Juice, Spleen Juice, Scabies Juice, Read Water and fear were expressed under different titles. As a result of the study can be said that; In Kızılcahamam and its villages, water is perceived as mercy. It is of great importance for the continuity of life. Water by local people; cleaning, health, trade, tourism in all areas of life are used for different purposes. Application area is extremely wide for water; In addition, local taboos such as not passing over water in the evening and not getting into the bath water were also detected. The understanding of the healing waters of the region is a developed integrity within the framework of the belief that originates from the mineral structure of water.