Müzik öğretmenliği piyano eğitimi dersi için bir model denemesi
A method suggestion for the music teachers piano education
- Tez No: 187745
- Danışmanlar: PROF. FİLİZ KAMACIOĞLU, PROF.DR. ESRA ASLAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Müzik, Education and Training, Music
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Müzik Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 447
Özet
ÖZETMÜZ K ÖĞRETMENL Ğ P YANO EĞ T M DERS Ç N B R MODELDENEMESBu araştırma, müzik öğretmeni yetiştiren kurumlarda uygulanmaktaolan piyano dersi için, varolan klasik piyano öğretiminin eleştirisi, ülkemizkoşullarına uygun bir piyano öğretim modelinin, programlandırılmış öğretimedayalı olarak geliştirilmesi ve etkililiğinin denenmesi amacı doğrultusundagerçekleştirilmiştir. Bu amaç doğrultusunda, araştırmada ?Deneysel Yöntem?kullanılmıştır. Bu yöntemin, ?Kontrol Gruplu Ön Test-Son Test Deney Deseni?kullanılmıştır. Araştırma, iki grup üzerinde gerçekleştirilmiştir. Gruplar randomyolu ile deney ve kontrol grubu olarak atanmıştır. Her iki grubunbelirlenmesinde grupların özelliklerinin denk olmasına özen gösterilmiştir.Deney öncesinde her iki gruba araştırmacı tarafından geliştirilen, Başarıtesti, Müzikal Algılama testi, Piyano dersi için hazırlanan Gözlem Formu vesosyal bilgiler dersi tutum ölçeğinden piyano dersine uygulanan Piyano DersiTutum Ölçeği uygulanarak her iki grubun bağımsız değişkenler yönündenbaşlangıç düzeyleri belirlenmiştir. Deney grubuna güz dönemi eğitim öğretimsüresi boyunca, programlandırılmış öğretime dayalı piyano dersi öğretimiverilmiştir. Kontrol grubundaki öğrenciler ise klasik piyano öğretimine dayalıpiyano derslerine devam etmişlerdir. Deney süreci sonunda, başlangıçtauygulanan testler öğrencilere tekrar uygulanarak bağımsız değişkenleryönünden öğrencilerin son düzeyleri belirlenmiş ve deneysel çalışmatamamlanmıştır. Deney öncesi yapılan ön test ve deney sonrası yapılan sontestlerden elde edilen sonuçlar doğrultusunda, başarı testi, müzikal algılamatesti, piyano dersi tutum ölçeği ve gözlem formu değişkenleri yönünden,programlandırılmış öğretime dayalı olarak geliştirilen ?Piyano dersi? öğretimmodelinin, klasik öğretime dayalı piyano eğitimi gören öğrencilere göre dahaetkili bir program olduğu saptanmıştır.Araştırmanın sonucu olarak, 1.sınıf güz dönemi piyano dersi içingeliştirilen öğretim modelinin ve yönteminin, klasik piyano öğretimine dayalıolarak verilen piyano dersinden daha etkili ve geliştirici olduğu deneysel olarakkanıtlanmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACTA METHOD SUGGESTION FOR THE MUSIC TEACHERS PIANOEDUCATION LESSONThis research has the following objectives: To analyze the existingclassical piano learning methods that are currently practiced by the musicteacher institutions, To suggest a program based method that is suitable to ourcountry?s conditions and to test the effectiveness of this method.To better serve this purpose, `Experimental Method? has been used forthis research. The pattern used for this method is First Test-Last TestExperiment Pattern with Control Group. Research has been done in twogroups. Groups have been randomly appointed as Experiment and Controlgroups. To choose these groups, special attention has been paid to make surethat both groups have similar characteristics.Before the experiment, the following tests that are prepared by theresearcher have been applied to both groups to assess their levels based onindependent variables: Success test, Musical Perception test, Observationform for piano lessons and Piano Lesson Attitude Scale that is adapted fromthe social studies lesson?s attitude scale. Throughout the fall semester,Experiment group has studied piano lessons based on programmed learningwhile students in Control group have continued their piano lessons based onclassical learning methods. After the experiment period the same tests havebeen reapplied to students to assess their new levels based on independentvariables and the experiment has been concluded. Based on Success, MusicalPerception tests, Piano Lesson Attitude Scale and Observation form resultsapplied before and after, it has been observed that piano lessons based onprogrammed learning are more effective compared to piano lessons based onclassical learning methods.It has been concluded that the piano lesson learning method andmethodology for 1st. Class students is more effective and more developing forstudents as compared to classical piano learning methods.