Öğrenme stratejilerinin öğretimi ve bilişsel süreçlere yansıması
The learning strategies instruction and effects on cognitive processes
- Tez No: 187752
- Danışmanlar: PROF.DR. SEMRA ÜNAL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sınıf Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 411
Özet
ÖZETÖğrenme Stratejilerinin Öğretimi ve Bilişsel Süreçlere YansımasıEtkili öğrenmenin en önemli öğesi, öğrenmeyi öğrenmedir. Öğrenmeyiöğrenme de, öğrencinin öğrenmelerinde yararlanacağı çeşitli öğrenme stratejilerinikapsar. Öğrenciler, okullarda etkili öğrenmeyi gerçekleştirebilmek için öğrenmestratejilerini öğrenme ve kullanma ihtiyacı içindedirler.Son on yıl boyunca, öğrenme stratejileri öğretim yaklaşımına, akademikbaşarısızlığı olan öğrencilerin yanısıra normal olarak başarılı öğrencilerin akademikperformansını da arttırdığı için daha bir önem verilmiştir. Öğrencilere, nasılöğreneceğini ve problemleri nasıl çözeceğini öğreten bu öğretim yaklaşımı güçlü birdeğere sahiptir. Gerçekten de öğrenme stratejilerinin öğretimi, bu isteklere uygun vepotansiyel olarak güçlü bir cevap olarak görülmüştür.Bir öğrenme stratejisi, öğrencilerin öğrenmeye çalışırken hoşlanabilecekleritekniklerin kombinasyonunu belirtir. Bir şeyi öğrenmek için bir çok yol vardır.Buradaki temel nokta; aslında konuya bağlı olarak izlenecek yolun, öğrencilerin onuöğrenmesi için gerekli yol olup olmadığıdır. Böylece öğrencilere stratejik öğrencilerolmalarını öğretme çoğunlukla öğretmenin değişkenleri eğitim ortamına entegre etmesive anlama yeteneğine bağlıdır. Bu öğretim, aynı zamanda, öğretmenlerin temelöğretimsel ihtiyaçları karşılaması için gerekli biçimlendirmeleri de kapsamaktadır.Böylece, öğrenme stratejilerinin öğretimi, eğitime yeni yaklaşımlar sunar. Öyle ki buyaklaşımlar, okullarımızda geleneksel olarak meydana gelen eğitimden oldukçafarklıdır. O, öğretmenlerin tipik olarak kullandığı şeylerden farklı olarak bir seri eğitimmetodunu içerir.Bu araştırmada; ilköğretim okulları eğitim yaşantılarında, öğrenmestratejilerinin öğretimine yeterince yer verilip verilmediğinin saptanması amaçlanmıştır.Çalışma, 2004-2005 öğretim yılında stanbul'daki ilköğretim okullarında görev yapan260 sınıf öğretmeni ve 500 öğrencinin anket aracılığıyla görüşleri alınarakgerçekleştirilmiştir. Toplanan verilerin çözümlenmesi sonucunda; öğretmenlerin,öğrenme stratejilerinin öğretimine az yer verdikleri, öğrencilere stratejilerin sadeceyararlarını açıkladıkları, stratejileri öğretebilecek düzeyde yeterli olmadıkları veöğrenme stratejileri ile ilgili düzenlenecek bir hizmet içi eğitim programına katılmakistedikleri ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACTThe Learning Strategies Instruction and Effects on Cognitive ProcessesLearning to learn is a very important component of effective learning and itincludes learning strategies. Students need to learn and use learning strategies foreffective learning in schools.During the last decade, the learning strategies instructional approach has beenemphasized as a mean of incresing the academic performance of normally achievingstudents as well as students who are at risk for academic failure. This instructionalapproach, in which the focus is teaching students `how to learn and how to solveproblems? has strong validity. Indeed, learning strategy instruction has been touted as anappropriate and potentially powerful response to these demands.A learning strategy refers to the combination of techniques that learnersemploy as they deal with whatever they are trying to learn. There are numerous ways tolearn something. The point, here is that how you go about teaching something is notnecessarily the way your students will learn it. Thus, teaching students to be strategiclearners is seen as being largely dependent on the teacher?s ability to understand anintegrate a host of variables into the instructional setting and to respond accordingly byfailoring learning strategy instruction to meet the unigue requirements of the situation.Thus, learning strategy instruction represents a new approach to instruction that issignifacantly different from the instruction that has traditionally taken place in ournation?s schools. It includes a sequence of instructional methods different from whatteachers typically use.In this research it was aimed to identify whether learning strategies has beentaught to students sufficiently or not in elemantary schools. The research, was carriedoutwith a sample of 260 teachers teaching and 500 students in those schools in Istanbulduring the academic year 2004-2005. The data were collected by means of aquestionnaire, the results indicated the learning strategies were taught sufficiently inschools, teachers believed it was useful or necessary to teach learning strategies,teachers declared that they had not enough knowledge about learning strategies in orderto be able to teach them effectively and they were eager to participate in an inservicetraining program about learning strategies.