Exploring the role of strategy training in second language listening comprehension in a blended learning environment
Karma öğrenme ortamında yabancı dilde dinlediğini anlamada strateji eğitiminin rolünü araştırma
  1. Tez No: 516341
  2. Yazar: PELİN İRGİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL HAKKI ERTEN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 220
Özet
Bu çalışma, İngilizceyi yabancı dil olarak öğrenen Türk ilkokul düzeyi öğrencileri arasında karma eğitim ortamında dinlediğini anlamada strateji eğitiminin rolünü araştırmayı, dinlediğini anlamayı geliştirmek için hangi dinleme stratejilerinin onlara olabileceğini sorgulamayı ve dinleme stratejilerinin öğretimi üzerine farkındalık geliştirmeyi amaçlamaktadır. Bu araştırma, dinleme strateji eğitiminin uygulandığı bir deneysel grup ve bir kontrol grubuyla tasarlanan bir deneysel sorgulama ve gömülü karma araştırma yöntemidir. Deneysel sorgulama araştırma desenine dayandırılarak özel bir okulda bir sınıftaki öğrenciler deney grubu, diğer bir sınıf ise kontrol grubu olarak belirlendi ve deneysel süreçler bu deney grubunda uygulandı. Çalışmanın başında, karma öğrenme ortamında eğitim alan 34 Türk İngilizceyi yabancı dil olarak öğrenen ilkokul öğrencisinden oluşan hem kontrol hem de deney grubuna geçmiş bilgi anketi ve ön test yapılmıştır. Ardından 12 haftalık dinleme strateji eğitimi uygulamadan önce deney grubuna dinleme stratejileri ve dinleme stratejisi kullanımı üzerine farkındalık oluşturan aktiviteler uygulanmıştır. Deney grubu dil öğrenme sürecinde daha özerk olmak ve dinlediğini anlama becerisini geliştirmeye odaklanmak için öz değerlendirme çizelgesi kullanmıştır. Eğitim sürecinin sonunda her iki gruba son test ve anında sorgulama yöntemiyle yarı yapılandırılmış röportaj yapılmıştır. Çalışmanın bulguları, öğretim sürecinin başında bilişsel dinleme stratejilerinin kullanımının üst bilişsel stratejilerine kıyasla daha yüksek sıklıkla kullanıldığını göstermiştir. Katılımcılar, uygulama başarısı, farkındalıkta değişim, özgüvende artış ve dinleme stratejilerinin kullanımına isteklilik ile ilgili doygunluk yaşamaktadır. İstatistiksel olarak ise kontrol grubu ve deney grubu arasında dinleme strateji eğitiminin başında ve sonunda dinleme performansı ve dinleme stratejisi kullanımı açısından anlamlı bir fark olduğu ortaya çıkmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis aimed to explore the role of strategy training in listening comprehension in a blended learning environment among Turkish primary school level EFL students, to investigate what listening strategies may benefit them in their development of listening comprehension, and to develop awareness on the instruction of listening strategies. This quasi-experimental research was designed with an experimental group for the implementation of listening strategy instruction and a control group. At the onset of the study, pre-test and background questionnaire were conducted to both the experimental and control group students, 34 Turkish EFL primary school students studying in a blended learning environment. Then awareness raising activities towards listening strategy use and listening strategies was applied to the experimental group before the 12-week listening strategy instruction. Experimental group used self-assessment grids to become more autonomous in language learning process, and to focus on the development of listening comprehension. At the end of the instruction process, post-test and semi structured interviews with immediate retrospections were applied to both groups. The findings indicated that the cognitive listening strategies were used with higher frequency compared to the metacognitive strategies at the onset of the instruction process. The participants were satisfied with the success of the treatment, the change in awareness, the increase in self-confidence, and the willingness for the use of listening strategies. It was revealed that there was a statistically significant difference in listening performance and listening strategy employment in the onset and at the end of the listening strategy training between both groups.