Politik İktidar ve Efsane Gılgamış Efsanesi'nin Politik Analizi
Political Power and Myth the Analysis of Epic Of Gılgamısh
- Tez No: 187753
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ YAŞAR SARIBAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Devlet, günümüzde yaşamın neredeyse en etkin ve en üstün kurumudur. Buözelliğinden dolayı da politik bilimin en tartışmalı konularından biridir. Bu açıdan devlet, enbaşından tartışmalı bir kavramdır. Antik toplumların politik iktidar örüntülerini anlamaksözkonusu olduğunda bu durumun daha da karmaşık bir hal arzedeceği ortadadır. Çünkü antiktoplumlara ilişkin veriler arkeolojik bulgularla sınırlıdır. Antik toplumların düşünce evrenleriüzerinden politik örüntülerini anlama girişiminde, mevcut arkeolojik bulgular içerisinde endeğerli olanların o toplumun mitleri olacağı aşikardır. Bu durumun bilhassa antikMezopotamya için geçerli olduğunu söylemek mümkündür. Çünkü devletin kökenine ilişkinteorilerin antik Mezopotamya bağlamında iddia ettikleri tezlerde o dönemin mitlerinedeğinmedikleri fark edilmektedir. Devletin günümüzde de efsane ile ilişkili olduğudüşünüldüğünde, bunun önemli bir eksiklik olduğu dikkat çekmektedir. Bu açıdan Sümerkent-krallıklarının Akad devletine evrildikleri bir dönemde Gılgameş Efsanesi'nin şimdibildiğimiz halinin oluşturulması, Gılgameş Efsanesi'ni bu dönemin politik iktidar örüntülerinianlama çabasında önemli bir konuma oturtmaktadır. Gılgameş efsanesinin bu açıdan antikMezopotamya bağlamında değinilen ?devlet? ya da çalışmada tercih edilen tabiriyle ?politikiktidar? tartışmalarına çok önemli katkılar sağlaması olasıdır.Danışman: Prof. Dr. Ali Yaşar Sarıbay Sayfa sayısı:109
Özet (Çeviri)
Political Power and MythThe Analysis of Epic Of GilgameshNowadays state is almost the most effective and superior institution of life. Because ofthis characteristics, it is also one of most problemetic objects of political science. From thispoint of view, the concept of state is debatable from very beginning. It is obvious that thiscase becomes much more complicated in terms of understanding the pattern of political powerof antique societies. Since data related with antique societies are limited by archeologicalfindings. In an attempt to understand political patterns of antique societies by their universe ofthought , it is clear that among all archeological findings most precious ones are the myths ofthat society. It is possible to say that this condition is particularly valid for antiqueMesopotamia. Since it is observed that theories about the origin of state do not consider mythsof those day in terms of their claims for antique Mesopotamia. When assumed relationbetween state and myth is thought, this condition attracts attention as a certain deficiency inpolitical science. As it is known to us, The Epic of Gilgamesh was composed in a certainperiod in which city-kingdoms of Sumer evolved to the state of Akad. Thus The Epic ofGilgamesh becomes significant for understanding the patterns of political power of thisperiod. From this point of view, The Epic of Gilgamesh may make very importantcontributions to discussion of the ?state? or by using a term which is prefered in this study, tothe ?political power? wich is considered in the context of antique Mesopotamia.Danışman: Prof. Dr. Ali Yaşar Sarıbay Sayfa sayısı:109