İhracatın finansmanında Eximbank kredileri: Türkiye örneği
- Tez No: 187755
- Danışmanlar: PROF.DR. EROL İYİBOZKURT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bankacılık, Ekonomi, Banking, Economics
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 163
Özet
Küreselleşme ve gelişmekte olan piyasalardaki gelişme ihracat finansmanında güçlüdeğişimler yaratmaktadır. Geleneksek ihracat kredi kurumları daha esnek olmakta ve değişikprogramlarla ihracatçıları desteklemektedir.Türk Eximbank'ın kuruluşu 1980'lerin başlarında Türkiye'nin benimsediği ihracatayönelik büyüme stratejisinin sonucudur. Türk Eximbank'ın 1987 yılında kurulması ilebirlikte, ihracatı arttırmak amacıyla 1980'lerin başından itibaren uygulamaya konulan değişikteşvik araçları yerini çeşitli ihracat kredi, sigorta ve garanti programlarına bırakmıştır.Türk Eximbank, Türk ihracatçı, müteahhit ve yatırımcıları çeşitli kredi, garanti vesigorta programlarıyla desteklemektedir.Bu tez Türkiye'nin yegane resmi, kurumsallaşmış ihracat kredi kurumu olan TürkEximbank hakkındadır. Çalışmanın nedeni Eximbank kredi ve garanti programlarına genişbir açıdan bakmaktır.Prof.Dr.Erol Y BOZKURT 151 SayfaAnahtar SözcüklerEximbank Finansman Dış Ticaretiii
Özet (Çeviri)
Globalization and economic growth in emerging markets are creating powerful changein the sources of export financing. Traditional export credit agencies are becoming moreflexible and focusing on supporting exports by various programs.The establishment of Türk Eximbank was resulted from the export growth strategyadopted by Turkey in the early 1980s. With the establishment of Turk Eximbank in 1987,various credits, guarantee and insurance programs replaced the export incentives that hadbeen used since the early 1980?s to stimulate export growth in Turkey.Türk Eximbank currently supports Turkish exporters, contractors and investorsthrough various credit, guarantee and insurance programs.This thesis concerning with Turk Eximbank which is the unique official, institutionalexport credit association of Turkey. The reason of this work is to take a wide look atEximbank credit and insurance programs.iii