Bazı gübrelerin eurydema ventrale kit (Heteroptera: Pentatomidae)'nin pis koku ve salya bezlerinin morfolojik yapılarıyla lahana bitkisinde oluşturduğu zarar düzeyine etkileri üzerinde araştırmalar
- Tez No: 50806
 - Danışmanlar: PROF.DR. FEYZİ ÖNDER
 - Tez Türü: Doktora
 - Konular: Ziraat, Agriculture
 - Yıl: 1996
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Ege Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Sayfa Sayısı: 114
Özet
in ÖZET BAZI GÜBRELERİN EURYDEMA VENTRALEKM. (HETEROPTERA: PENTATOMIDAE)'NİN PİS KOKU VE SALYA BEZLERİNİN MORFOLOJİK YAPILARIYLA LAHANA BİTKİSİNDE OLUŞTURDU?U ZARAR DÜZEYİNE ETKİLERİ ÜZERİNDE ARAŞTİRMALAR FARSHBAF POUR ABAD, Reza Doktora Tezi, Bitki Koruma Bölümü Tez Yöneticisi; Prof. Dr. Feyzi Önder Temmuz 1 996, 1 23 sayfa Bitkilerin sağlıklı bir şekilde yetiştirilmesinde vazgeçilmez bir girdi olan N, P, K'lı gübrelerin endirekt yollarla böcekler üzerindeki bazı etkilerini incelemek amacıyla ele alınan bu çalışma 1993-1996 yıllan arasında Ege Üniversitesi Ziraat Fakültesi Bitki Koruma Bölümü Serasında gerçekleştiril miştir. Lahana ve karnabaharların önemli bir zararlısı olan Eurydema ventrale Kit. (Het.: Pentatomidae) bu çalışmada test böceği olarak ele alınmıştır. Saksı denemeleri şeklinde düzenlenen bu denemede Amonyum sülfat, Amonyum nitrat, Potasyum sülfat ve Triple süper fosfat'ın düşük, normal ve yüksek dozlarıyla gübrelenen lahana fideleri üzerine salınan E.ventrafe bireylerinin pis koku bezleri ve salya bezlerinde oluşan morfolojik değişimlerle, söz konusu zararlının lahana fidelerinde oluşturduğu zarar düzeyleri incelenmiştir. Denemeler 4 tekerrür ve 1 kontrol olacak şekilde düzenlenmiştir. Yapılan değerlendirmelere göre kullanılan değişik gübrelerin farklı dozları pis koku bezlerinin en önemli kısmı olan rezervuann boyutları üzerinde kontrole oranla bir farklılık yaratmamıştır. Rezervuann en, boy ve kalınlık değerleri tüm tekerrürlerde ortalama olarak sırasıyla 1.41, 0.85 ve 0.156 mm olarak bulunmuştur.IV Yukarıda isimleri verilen gübrelerin değişik dozlarının salya bezi üzerindeki etkilerini saptamak amacıyla salya bezine ait primer bezin ön ve arka loblarının uzunlukları araştırılmıştır. Yapılan değerlendirmelere göre değişik gübrelerin farklı dozlarının ön ve arka lob uzunluklarına belirgin bir şekilde etkili olduğu görülmüştür. Ön lob uzunluğu kontrol parsellerinde 0.82 mm olduğu halde bu değer, Amonyum sülfat'ın yüksek dozunda 1.00 mm'ye çıkarak en yüksek değere ulaşmıştır. Söz konusu lobun en düşük değeri 0.73 mm ile Potasyum sülfat'ın normal dozundan elde edilmiştir. Arka lob için bu değerler kontrolde 2.07 mm, Amonyum sülfat'ın yüksek dozunda 2.46 mm ile en yüksek ve Potasyum sülfat'ın normal dozunda 1.83 mm ile en düşük değerde bulunmuştur. Değişik gübreler ve bu gübrelerin farklı dozlanyla gübrelenen lahana fidelerinde E.ventrale'rim oluşturduğu zarar düzeyinde de gübrelerin ve dozların etkisi saptanmıştır. Buna göre en yüksek zarar % 70'le Amonyum sülfat'ın yüksek dozuyla gübrelenmiş saksı lardaki fidelerde, en düşük zarar ise % 5'le Potasyum sülfat'ın normal dozundan elde edilmiştir. Kontrolde saptanan zarar düzeyi ise daima % 20 olarak saptanmıştır. Anahtar Kelimeler : Pis koku bezleri, salya bezleri, gübre, lahana, Pentatomidae, E.ventrale
Özet (Çeviri)
ABSTRACT INVESTIGATIONS ON THE EFFECTS OF SOME FERTILIZERS ON THE MORPHOLOGIES OF SCENT AND SALIVARY GLANDS AND THE DAMAGE LEVEL ON CABBAGE OF EURYDEMA VENTRALE Kit. (HETEROPTERA: PENTATOMIDAE) FARSHBAF POUR ABAD, Reza Ph.D. in Plant Protection Department Supervisor : Prof. Dr. Feyzi Öncjer July 1996, 123 pages In order to asses the effects of macro-nutrients such as N, P, K that are most important input for the growth of healty plants on the phytophagous ipsects, this study was realized at the Plant Protection Department, Faculty of Agriculture, University of Ege, between the years 1994-1995. In this research Eurydema ventrale Kit. (Het: Pentatomidae) which is an important pest of cauliflower and cabbage was used on test insect. In this research realized in pots, morphological characters of scent and salivary glands of E.ventrale which live on cauliflower and cabbage seedlings that were fertilized with (NH4)2S04l NH4N03, K2S04 and Ca(H2P04)2 in three different levels were assessed on the other hand damage on the cabbage seedlings caused by above mentioned pest were also assessed. Experiments were done in randomized block design with 5 replicates. According to the results, first finding is that all the fertilizers used were not effected to the sizes of reservoirs of scent gland. Average width, length and height values of reservoirs were found on 1.41, 0.85 and 0.156 mm respectively. When the effects of fertilizers in all levels to the sizes of anterior and posterior lobes of primer gland of salivary gland of pest were researched, it was determined that all fertilizers and in all levels were found to be affected toVI the length of lobes. However the length of anterior lobes were 0.82 mm in control plots, this value were determined as 1.00 mm in plots with highest level of (NH4)2S04 applied. The lowest length values of anterior lob were found on 0.73 mm from the plots fertilized with K2SO4 in medium level. However the length of posterior lob was 2.07 mm in control, it was determined as 2.46 mm which was highest value, in plots with highest level (NH4)2S04 applied. The lowest length values was found as 1.83 mm of the medium level K2S04 applied plots. Differences between levels of damage caused by pest on the seedlings fertilized with different fertilizers in different levels were also found as significant. The highest level of damage was determined as 70 % on the seedlings fertilized with highest level of (NH4)2S04, the lowest level of damage was found as 5 % on the seedlings fertilized with medium level of K2S04. Level of damage on control plants was found on 20 % in all replicates. Key Words : Scent glands, Salivary glands, Fertilizer, Cabbage, Pentatomidae, E.ventrale