5018 sayılı kamu mali yönetimi ve kontrol kanununun Türk bütçe sistemine getirdiği yenilikler ve kamu mali yönetimine olası etkileri
The public fiscal management and control law's (5018) initiatives in the Turkish budgeting systems it's possible impacts on the fiscal management
- Tez No: 187775
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. HARUN CANSIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Kamu Yönetimi, Economics, Public Administration
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 151
Özet
iiÖZET5018 sayılı Kanunla yapılan düzenlemelerin incelendiði bu çalıºmada, Kanunlagetirilen yenilikler ve bu yeniliklerin Türk Mali Sistemine ve bütçe sistemine olumlu veolumsuz etkileri incelenmiºtir.Çalıºma dört bölümden oluºmaktadır. Çalıºmanın birinci bölümünde, Türkiye'deve dünyada mali yapılanma ihtiyacını doðuran sebepler açıklanmıºtır.Çalıºmanın ikinci bölümünde, 5018 sayılı Kanun tüm yönleriyle ortayakonularak bölümler itibariyle açıklanmaya çalıºılmıºtır.Çalıºmanın üçüncü bölümünde, 5018 sayılı Kanun ile Türk Bütçe Sistemindeyaºanacak deðiºimler ve bu deðiºimlerin sisteme yansımaları yer almaktadır.Çalıºmanın dördüncü bölümünde, 5018 sayılı Kanunun Türk Kamu MaliYönetimine getirdiði yenilikler ve bu yeniliklerin mali sisteme olası etkilerideðerlendirilmiºtir.
Özet (Çeviri)
ivABSTRACTTHE PUBLİC FİSCAL MANAGEMENT AND CONTROL LAW?S (5018)INITIATIVES IN THE TURKISH BUDGETING SYSTEMS IT?S POSSIBLEIMPACTS ON THE FISCAL MANAGEMENTThe study examines The Public Fiscal Management and Control Law (5018).The initiatives law and their positive and negative impacts on the Turkish PublicFinance System and Budgeting System are evolvated.This thesis consist of four parts. First chapter explain the reasons behindreconstruction of public finance systems in Turkey and World.İn the second chapter, The Public Fiscal Management and Control Law isexplained.The third chapter explains the law?s effect on the Turkish budgeting system.The last chapter explains and evolvates the initiatives that the Law brings outand the law?s possible impacts..iv