Karst topografyası kavramlarının gösteri yöntemiyle öğretimi
  1. Tez No: 187829
  2. Yazar: SERDAR UYANIK
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ. ERSİN GÜNGÖRDÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Coğrafya, Eğitim ve Öğretim, Geography, Education and Training
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ortaöğretim Sosyal Alanlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Coğrafya Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 155
Özet
ÖZETBu araştırmanın amacı; Gösteri yönteminin, lise birinci sınıflarda coğrafyadersinde, Karst topografyası konularının öğretiminde, öğrencilerin başarısı üzerindekietkisini belirlemektir.Araştırma deneysel desen modelinde gerçekleştirilmiştir. Araştırmada veritoplama aracı olarak başarı testi, kullanılmıştır. Geliştirilen ölçme araçları TürközüŞehit nuri Pamir Lisesi 1.sınıf öğrencilerinden 44 kişiye uygulanmıştır. Araştırmanın altproblemlerinin çözümlenmesinde; çift yönlü varyans analizi (repeated measures)yapılmış; frekans, yüzde ve aritmetik ortalama değerleri kullanılmıştır.Araştırmada, deney grubu öğrencilerinin coğrafya dersi Karst topoğrafyasıkonuları öntest ve sontest başarı puanlarının, öğrencilerin deney işlem öncesi ve deneyişlem sonrası ?sahip oldukları yaratıcılık düzeyi? değişkenine göre farklılaşmadığıbelirlenmiştir. Kontrol grubu öğrencilerinin Karst Topoğrafyası konusu öntest başarıpuanlarının, öğrencilerin deney işlem öncesi ?sahip oldukları yaratıcılık düzeyi?değişkenine göre anlamlı bir farklılık gösterdiği bulunmuştur. Buna karşılık kontrolgrubu öğrencilerinin Karst topoğrafyası konuları sontest başarı puanları, öğrencilerindeney işlem sonrası ?sahip oldukları yaratıcılık düzeyi? değişkenine göre anlamlı birfarklılık göstermemiştir.Deney ve kontrol grubunun deney öncesi ve deney sonrası öntest ve sontesttoplam `'Karst topoğrafyası konuları testi'' başarı puanları arasında anlamlı bir farkbulunmuştur. Öğrencilerin Karst topoğrafyası konuları başarıları ile ilgili olarak, öntest- sontest ortalama başarı puanları arasında anlamlı bir fark vardır. İki ayrı öğretimmodelinin uygulandığı deney ve kontrol grubu öğrencilerinin Karst topoğrafyasıkonuları testine ait başarı puanlarının deney öncesinden sonrasına anlamlı farklılıkgösterdiği, yani farklı işlem gruplarında (deney ve kontrol grubu) olmak ile tekrarlıölçümler faktörlerinin Karst topoğrafyası konuları testi başarı düzeyleri üzerindeki ortaketkilerinin anlamlı olduğu bulunmuştur.: Coğrafya Öğretimi, Gösteri Yöntemi, Kavram Öğretimi, KarstAnahtar KelimelerTopoğrafyası
Özet (Çeviri)
ABSTRACTThe purpose of this study is to identify the effects of the Demostration Approachon the success, of the first year high school students studying the ?Karst Topography inGeography lessons.This research was conducted with the experimental design model. Achievementtest, creativity scale is the means used in data collection in this study. The measurementtools that had been developed were applied to 44 first year students studying at TürközüŞehit Nuri Pamir High School. In order to solve the subproblems of the research, two-way analysis of variance (repeated measures) were done; the values of frequency,percentage and mean were used.In the research, it has been found out that the achievement scores of theexperiment group of students in the pretest and the posttest in the ?Karst Topograpyunits in Geography do not differ according to the ?personal creativity level? variableapplied before and after the experiment. The pretest achievement scores of the KarstTopography units of the students in the control group present a significant difference inthe ?personal creativity level? variable conducted before the experiment. However,there doesn?t exist a significant difference between the posttest achievement scores ofthe students in the control group studying the ?Karst Topography?? units and the?personal creativity level? variable conducted after the experiment.A significant difference obtains between the pretest and posttest cumulativeachievement scores before and after the experiment in the experiment group and thecontrol group in the ?Karst Topography unit tests??. There exists a significant differencebetween the pretest and posttest average achievement scores with respect to the successlevel of the students in the ?Karst Topography units??. The students in the control groupand the experiment group were taught through the use of two different teaching modelsand their achievement scores belonging to the ?Karst Topography units test havedisplayed a significant difference. That is, in different function groups (experiment andcontrol groups), the common effects of the factors of repeated measures in the ?KarstTopography unit test?s achievement levels are significant.: Teaching Geography, Demostration Method, Concept Teaching, KarstKeywordsTopography