Eine vergleichende literarische übersetzungskritik anhand des romans johann wolfgang von goethes die leiden des jungen werthers
Johann wolfgang von goethenin die leiden des jungen werthers adlı romanının Türkçe çevirilerinin karşılaştırmalı analizi
  1. Tez No: 187830
  2. Yazar: SEDAT KARAKAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TAHSİN AKTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Alman Dili ve Edebiyatı, Batı Dilleri ve Edebiyatı, Mütercim-Tercümanlık, German Linguistics and Literature, Western Linguistics and Literature, Translation and Interpretation
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Almanca
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Eine vergleichende literarische Übersetzungskritik anhand des Romans JohannWolfgang von Goethes die Leiden des jungen WerthersSedat KARAKAŞÖZETGoethe'nin Genç Werther'in Acıları adlı romanının dört farklı çevirmenceTürkçe'ye yapılan çevirilerinin yazın çevirisi eleştirisi ilkeleri doğrultusundakarşılaştırmalı ve betimlemeli yöntemle irdelenmesi, bilimsel literatür ışığındatartışılması araştırmamızın konusunu oluşturmaktadır.Bu çalışmada, özgün dili Almanca olan yazınsal ürünün Türk Diline nasılaktarıldığını betimleme ve bu aktarım tarzlarını değerlendirme, ayrıca herçevirmenin sahip olması gereken alan, konu ve dil bilgisini, yaratıcılıkla neölçüde harmanlayarak kullanabildiklerini belirleme çabası güdülmüştür.Tezin birinci bölümünde yazın çevirisi, yazın çevirmeninin sahip olmasıgereken nitelikler ve yazın çevirisi eleştirisi hakkında kuramsal bilgiler verilmiş,bu bilgiler araştırmanın dayanağı olacak veri tabanını oluşturmuştur. İkincibölümde Goethe ve romanı hakkında kısa bir bilgi sunulmuştur. Üçüncü bölümdeçevirmenlerin çeviri anlayışları ve bu çeviri anlayışını belirleyen normlar ortayakonmaya çalışılmıştır. Belirlenen bu hedefe ulaşabilmek için çevirmenlerinçeviriye başlamadan önce ne gibi bir çalışma yaptıkları, yani çeviri süreci öncesinormlarının neler olduğu konusunda bilgiler sunulmuştur. Dördüncü ve sonbölümde ise çevirmenlerin çeviri süreci normlarını belirlemek için kaynak metinile amaç metinlerin çevirileri karşılaştırılmıştır. Bu karşılaştırmalar sonucunda,çevirmenler tarafından yapılan eklemeler, çıkarmalar, kaydırmalar, üstü örtükifadeler, mecazlar, deyim aktarmaları ve çeşitli dil oyunları gibi bir dizi figüratifunsurların nasıl verildiği üzerinde durulmuş ve bunların nedenleri tartışılmıştır.Sorunlu görülen kısımlara -getirilecek başka önerilerin doğruluğu da kabuledilerek- çözüm önerileri sunulmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Eine vergleichende literarische Übersetzungskritik anhand des Romans JohannWolfgang von Goethes die Leiden des jungen WerthersSedat KARAKAŞABSTRACTThe subject of the research is the analysis of the Turkish translations ofJohann Wolfgang von Goethe?s novel The Sufferings of young Werther by fourdifferent translators according to the principles of literary translation throughcomparative and descriptive methods and the discussion of them in the light ofliterature review.The aim of the study is to describe how a literary text has been translatedto the Turkish language, and to evaluate the style of this translation as well as todetermine to what extent the translator has been able to combine his knowledge ofthe field, subject matter and language he is expected to have with his creativity.The first chapter of the thesis covers literary translation, the qualities aliterary translator should embody, and theoretical information about literarytranslation. This information forms the data base which is to support this research.The second chapter includes brief information on Goethe and his novel. In thethird chapter, the translators? approach to translation and the norms that determinethis approach has been put forth. Information has been gathered about what kindof studies translators do before they start translating. That is, what norms areinvolved before the process of translating is initiated in order to reach this aim. Inthe fourth and last chapter, the original text and the translated texts have beencompared and contrasted in order to determine the norms of the translators?processes of translation. As a result of these comparative studies, how figurativeelements such as additions, omissions, replacements, implied expressions,metaphors, conveying of expressions and various plays on words, appearing intexts, are dealt with. In addition, the reasons for these have been discussed.Suggestions to the parts which are considered to be problematic have beenpresented by bearing in mind the validity of other probable suggestions.