Sanayi kuruluşlarında ISO 9001: 2000 revizyon süreci ve sonuçlarının incelenmesi(Manisa örneği)
Implementing ISO 9001: 2000 revision process in industrial firms (example of Manisa)
  1. Tez No: 187866
  2. Yazar: CAN KANAR
  3. Danışmanlar: PROF.DR. CENGİZ YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 174
Özet
Sanayi Kuruluşlarında ISO 9001:2000 Revizyon Süreci ve Sonuçlarının İncelenmesi,(Manisa Örneği)Can KANARÖZETKalite bilinci geçmişten günümüze dek, değişen ihtiyaçlar, ulusal ve uluslararasırekabet, artan müşteri istekleri ve teknolojik gelişim gibi unsurlara bağlı olarak sürekligelişmiş ve tüm dünyada kabul gören bir anlayış haline gelmiştir.Kuruluşlar bu gelişim ve değişime ayak uydurabilmek adına kalite çalışmalarına dahada önem vererek, çeşitli kalite sistem standartlarını kullanır hale gelmişlerdir. Dünyada veülkemizde bu sistem standartlarından en çok kullanılanları ISO-9000 standartlarıdır.Kurulduğu yıllarda ürün standartları ve teknik standartlar yayımlayan UluslararasıStandartlar Örgütü (ISO), 1987 yılından itibaren yönetim ve kalite güvence standartlarıyayımlamaya başlamıştır. 1994 yılında bu yapıda bazı küçük değişiklikler yapılarakgüncelleştirilmiştir. 2000 yılında ise standartta bir revizyon gerçekleştirerek günümüzdekihaline ulaşılmıştır. Revizyon sonucu alınan karar doğrultusunda, belge sahibi kuruluşlar üç yıliçerisinde sistemlerini standardın yeni şartlarına göre adapte etmişlerdir.Bu çalışma, ISO-9001:2000 revizyon sürecini yaşayan sanayi kuruluşlarının, busüreçte yaşadıklarını ve elde ettikleri sonuçları irdeleyerek, ileriki yıllarda gerçekleştirilecekrevizyonlara ışık tutmayı hedeflemektedir.Uygulama bölümünde, Manisa Organize Sanayi Bölgesi'ndeki ISO 9000 belgelikuruluşlarla bir saha araştırması gerçekleştirilmiştir. Hazırlanan anket formu yardımıyla sözkonusu kuruluşlarda konunun uzmanı olan yetkili kişilerin görüşleri doğrultusunda;kuruluşların ISO-9001:2000 belgesi alımı öncesi ve sonrası dönemde yaşadıkları, belgealımından sonraki memnuniyetleri gibi konular irdelenmiş, revizyon süreci ve sonuçlarıortaya çıkarılmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Implementing ISO 9001:2000 Revision Process in Industrial Firms,(Example of Manisa)Can KANARABSTRACTQuality approach until nowadays, becomes wide spread, for depends variousrequirements, national and international competation, increasing customer needs, tecnologicaldevelopment etc.gradually all of the world.Organizations had began to carry out, various quality system standards, to fall in stepthis development and variation, for considering important quality trainings more excessive.The most use of this system standards are ISO-9000 standards in the world and our country.International Organization for Standartization (ISO), which had published product andtechnical standards in founding years, beginning to publishing management and qualitystandards in 1987. Organization had been update with same small variations in 1994. Whencoming 2000?s, standard had been a form nowadays with a revision. Organizations whichhaving certificate had adapted their systems in respect of the new standards conditions as torevision conclusion in three years.This study examines, of industrial firms experiences, when insider of ISO-9001:2000revision process and having results, to direct possible revisions in the future.In the practice section, had been realized a field research with organizations, whichhaving ISO-9000 certificate in Manisa Organized Industrial District. With a preparing surveyform, in specialize persons visions direction, experiences of organizations having before andthen ISO-9001:2000 certificate, pleasures then having certificate subjects had been examinedand tried coming to light revision process and it?s results.