Türk dilinde 'yol' kavramının toplumsal dilbilim açısından incelenmesi
A sociolinguistic study of the concept road in Turkish language
- Tez No: 187867
- Danışmanlar: DOÇ.DR. AYŞE İLKER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Dilbilim, Türk Dili ve Edebiyatı, Linguistics, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 207
Özet
ÖZET`Türk Dilinde `Yol' Kavramının Toplumsal Dilbilim Açısındanİncelenmesi' başlıklı tezimizde Türk Dili'nin en eski dönemlerinden, GünümüzTürkiye Türkçesi'ne kadar `yol' kavramı şekil ve kavram açısından ele alınmışve değerlendirilmiştir.`yol' kavramını toplumsal dilbilim açısından incelerken Ferdinand deSaussure'ün gösterge modeli yöntem olarak kullanılmıştır. `yol' kavramı artzamanlı ve eş zamanlı olarak incelenmiştir.Ayrıca `yol' kavramının cümle içerisindeki kullanım biçim ve alanları dadeğerlendirilmiş ve `yol' kavramının kelime grubu, atasözleri ve deyimlerdekikullanım şekilleri örneklenerek ele alınmıştır.Çalışmamız içerisinde tüm bu inceleme ve değerlendirme yapılırkenkullandığımız yöntemlere ilişkin yeni bakış açıları da ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
ABSTRACTIn this dissertation ?A Sociolinguistic Study of the Concept `Road? in TurkishLanguage?, the concept `road? is studied formally and conceptually throught .The method being applied in this analysis of the concept `road? is the linguisticsign model of Ferdinand de Saussure where the concept is discussed dycronicly andsyncronicly.More over the use of the term `road? has been discussed in sentences andsamples has been chosen to demonstrate the meaning and form among word groups,proverbs and idioms.There are also new approaches and viewpoints to the applied methods in thisstudy.