The matter of places of refuge for ships in international law
Uluslararası hukukta gemilerin sığınma yerleri konusu
- Tez No: 901420
- Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL DEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Deniz Hukuku Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Deniz Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
Eskiden, tehlikede olan gemilere (kötü hava koşulları, savaş riskleri veya yapısal hasarlar nedeniyle) herhangi bir limana girmelerine izin verilmesi yaygın bir uygulamaydı. Ana amaç, gemideki insan hayatını korumaktı. Ancak, modern teknolojilerin gelişmesiyle birlikte gemilerin insan hayatını kurtarmak için bir limanda durmasına artık gerek kalmadığından bu gelenek değişmiştir. Bununla birlikte, bir gemi yapısal hasar nedeniyle yardım ihtiyacı duyabilir ve bu da kirlilik tehdidi oluşturabilir. Yardıma ihtiyacı olan gemilerden büyük sızıntıları veya kirliliği önlemenin en iyi mekanizması, onarımları veya diğer operasyonları bir sığınma yeri olarak adlandırılan güvenli bir alanda yapmaktır. Bu anlamda tez, özellikle Kıyı Devletlerinin bir sığınma yeri sağlamayı reddetmesinin 1999'daki Erika ve 2002'deki Prestige büyük petrol sızıntılarına neden olduğunu göstermektedir. Kapsamlı bir literatür taraması yoluyla, tez ayrıca sığınma yerleri ile ilgili hukuki çerçeveyi ana ilgili sözleşmelerin yanı sıra eski IMO Kararı A. 949(23) sığınma yerleri ile ilgili kılavuzların, IMO Kararı A.950(23) Denizcilik Yardım Hizmeti Kılavuzlarının ve mevcut IMO Kararı A. 1184(33) kılavuzlarının incelenmesini de içerecek şekilde tanımlar ve analiz eder. Ayrıca, çalışma, Avrupa Parlamentosu ve Konseyi'nin 2009/17/EC Direktifi ile değiştirilen 2002/59/EC Direktifini analiz etmektedir. Çalışma, sığınma yerleri ile ilgili ana sorunun, Kıyı Devletlerinin bir sığınma yeri sağlamalarını zorunlu kılan bir hükmün eksikliği olduğunu belirtmektedir. Ayrıca, Devletin sorumluluğu ve çoklu katılımcıların farklı çıkarları gibi diğer sorunları da tanımlar. Bu amaçla, tez, doktrin ve uluslararası toplum tarafından sunulan temel çözümleri sunar: yeni bir sözleşmenin yürürlüğe konması, mevcut bir sözleşmenin değiştirilmesi veya farklı sözleşmelere yeni değişikliklerin yapılması. Yazar, mevcut UNCLOS Sözleşmesi, OPRC Sözleşmesi ve Kurtarma Sözleşmesine sadece gerekli değişikliklerin yapılmasının yanı sıra, sorumluluk, tazminat ve sığınma yeri sağlama yükümlülüğünün konusunu kapsamlı ele almak için yeni bir sözleşmenin çıkarılmasını savunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Formerly, the customary practice existed of allowing ships in danger (due to bad weather, war risks, or structural damage) into any port. The main purpose was to preserve human life on board. Nonetheless, that custom has changed because of the arrival of modern technologies that make it no longer necessary for ships to stop at a port to save human life. However, a ship can still need assistance due to structural damage, which can become a pollution threat. The best mechanism to avoid major spills or pollution from ships in need of assistance is to make reparations or any other operation in a safe area called a place of refuge. In this sense, the thesis illustrates the problems surrounding these places, especially the refusal of Coastal States to provide one which had caused the major oil spills of The Erika (1999) and The Prestige (2002). Through an extensive literature review, the thesis also describes and analyses the legal framework regarding places of refuge which includes the review of the main related conventions as well of the former IMO Resolution A. 949(23) Guidelines on Places of Refuge, the IMO Resolution A.950(23) Guidelines on Maritime Assistance Service, and the current IMO Resolution A.1184(33) Guidelines on Places of Refuge. Additionally, the dissertation analyses the Directive 2002/59/EC amended by Directive 2009/17/EC of The European Parliament and the Council. The work states that the main problem regarding place of refuge is the lack of a mandatory provision for the Coastal States to provide one. It also identifies other issues such as the State's liability, and the different interests of the multiple involved actors. For that purpose, the thesis presents the main solutions given by the doctrine and international community which are: the enactment of a new Convention, the amendment to an existing Convention or to make new amendments to different Conventions. The author advocates for enacting a new convention in addition to making the necessary amendments to the existing Convention of UNCLOS, OPRC Convention and the Salvage Convention to cover holistically the issues of liability, compensation and obligation to provide a place of refuge.