İşletmelerde süreçlerin yeniden yapılanmasında performans ölçümünün rolü
The role of performance measurement on business process reengineering at firms
  1. Tez No: 187899
  2. Yazar: ERKUT ALTINDAĞ
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. CEMAL ZEHİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kadir Has Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
İŞLETMELERDE SÜREÇLERİN YENİDENYAPILANMASINDA PERFORMANS ÖLÇÜMÜNÜN ROLÜERKUT ALTINDAĞÖZETGünümüzde büyük bir hızla değişen çevre koşullarına uyum gösterebilmek için birçok işletme yapısal değişikliklere gitmek suretiyle daha esnek bir yapı kazanmaya başladılar.İşletmeler, 1990'lı yıllardan itibaren organizasyon yapılarında ve bu yapıları oluşturan temeliş yapma usullerinde köklü değişiklikler yapma gereği duymaktadırlar. Her geçen gün artanve çeşitlenen müşteri istek ve gereksinimlerinin etkili şekilde karşılanabilmesi için daha esnekve hızlı organizasyon yapılarına ihtiyaç duyulmaya başlanmıştır. Yeniden Yapılanma(Reengineering) olarak geçen bu yeni kavram işletmeler için iyi bir alternatif olmaktadır.Yeniden Yapılanma, organizasyonun yeni baştan inşası demektir ve köklü bir yenidendüşünme ve tasarım çabalarını kapsamaktadır. Rekabetin giderek yoğunlaştığı günümüzde,işletmelerin yeni ve etkin bir yapıya ulaşabilmeleri için uygulayabilecekleri alternatiflerinbaşında yeniden yapılanmanın geldiği bilinmektedir.Araştırma maksadıyla İstanbul ve Gebze'de faaliyet gösteren küçük ve orta ölçekliimalat firmalarında anketler uygulanmıştır. Yapılan analiz çalışmasıyla, yeniden yapılanmasürecinde performans ölçümünün rolü belirlenmeye çalışılmıştır. Mevcut performans ölçümsisteminin etkisi ve performans faktörlerinin ölçümüne verilen önemin entegrasyon, personelgüçlendirme ve uzun vadeli stratejik uygunluk gibi yeniden yapılanmanın temelini teşkil edenunsurlarla olan ilişkileri istatistiksel olarak ortaya konulmuştur.Bu bulgular ışığında araştırmanın sonuçları tartışılmış, hem yöneticiler ve hem deakademisyenler için öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
THE ROLE OF PERFORMANCE MEASUREMENT ONBUSINESS PROCESS REENGINEERING AT FIRMSERKUT ALTINDAĞSUMMARYToday, companies started to be transformed into more flexible structure byreconstructing to adopt rapidly changing environment status. From the beginning of 1990?s,companies have been needing radical changes on organizational structures includes its processmethods. Companies need more flexible and faster organization structures to respondeffectively to the customers?s growing various types needs. This new concept as mentionedReengineering is getting a good altenative for the companies.Reengineering means that rebuilding the organizations and its entrenched re-thinkingand design works. Competition is getting intensify nowadays; we know that reengineering is aconvenient alternative to reach a new and active structure.For the aim of research, many questionnaires are made by small and medium scaledmanufacturing companies which works in İstanbul and Gebze area. In this application, it?stried to specify the role of perfomance measurament in the reengineering process. Currentperformance measurament system?s affect, the role of performance measurament,empowerment, integration and long-term strategic alignment are the basic subjects ofreengineering. These elements are presented with positive ways statistics.With the assistance of found symptons, the result of research are discussed and manysuggestions are presented for both managers and academicians.