Limited şirketlerin sona ermesi
Dissolution of limited companies
- Tez No: 274313
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İBRAHİM ARSLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk (Ticaret Hukuku) Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 161
Özet
Limited şirket, Türk Ticaret Kanununda düzenleme altına alınmış, tüzel kişiliğe haiz bir şirket türüdür. Kuruluşu, işleyişi, organları gibi tüm özellikleri kanun ile düzenleme altına alınan limited şirketin sona ermesi de kanunla düzenleme altına alınmıştır.Limited şirketlerin sona erme sebepleri Ticaret Kanunun 549. maddesinde beş bent halinde sayılmıştır. Şirket sözleşmesinde yazılı sebepler, ortaklar genel kurulu kararı, şirketin iflâsına karar verilmesi, haklı sebebin varlığı halinde mahkeme kararıyla fesih ve Türk Ticaret Kanununda yer alan sair haller şirketin sona ermesine neden olmaktadır. Ayrıca ortaklar, şirket esas sözleşmesinde başkaca sona erme sebeplerine yer verebilirler. Örneğin ortaklardan birinin ölmesi ya da kısıtlanması sona erme sebebi olarak esas sözleşmede yer alabilir.Türk Ticaret Kanunun değiştirilmesine ilişkin çalışmalar bulunmaktadır. Bu çalışmalar kapsamında Türk Ticaret Kanunu Tasarısı oluşturulmuş ve bu Tasarıda limited şirketlere verilen önem artırılmıştır. Limited şirketler yönünden yeni düzenlemelere gidilmiştir. Mesela tek ortaklı limited şirketlere cevaz verilmiş, limited şirketlerin süresiz olarak kurulabileceklerine ilişkin düzenlemeye gidilmiştir. Tasarının limited şirketlerin sona ermesini düzenleyen 636. maddesi, yürürlükte olan Türk Ticaret Kanununun düzenlemesinden pek ayrılmamış, hemen hemen aynı nitelikte bir düzenlemeye yer vermiştir.Sona erme sebeplerinin ortaya çıkması ile birlikte şirket tasfiye aşamasına girer. Tasfiye işlemlerinin sona ermesi ile birlikte hukuki varlığı son bulur.
Özet (Çeviri)
Limited company is regulated in Turkish Trade Law is a type of company with corporate body. The dissolution of limited company all of whose characteristics like establishment, operation and organs are regulated with law is also regulated with law.Dissolution reasons of limited company are listed as five clauses in item 549 of Turkish Trade Law. The reasons written in the cooperate contract, the decisions made by general board of shareholders, bankruptcy decision for cooperate, the existence of right reason and other conditions in Turkish Trade Law. Besides, shareholders can also state other dissolution in the corporate contract. For instance, death of one of the shareholders or restriction can be stated as dissolution reason.There are studies on changing Turkish Trade Law. In the context of these studies, Turkish Trade Law Proposal was made and in this proposal, in this proposal the importance attached to limited companies was increased. New regulations were made for limited companies. For example, limited companies with one shareholder are allowed and regulations have been issued regarding the establishment of permanent limited companies. 636th article of the Proposal has not been that different from the regulation of Turkish Trade Law in effect and it includes a regulation with almost the same qualities.The company will enter the stage of dissolution with the emergence of dissolution reasons. Its legal entity will end after finishing the dissolution procedures.