Limited şirketlerin haklı sebeple feshi
The dissolution of limited company by valid reason
  1. Tez No: 820356
  2. Yazar: PINAR KOŞAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZLEM ATA POLAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 161
Özet
6102 sayılı Türk Ticaret Kanunu'nun m. 636/III hükmü ile limited şirketlerde haklı sebeplerin varlığı halinde, her bir ortağın mahkemeden ortaklığın feshine karar verilmesini isteyebileceği düzenlenmiştir. Düzenlemenin devamında ise, mahkemenin şirketin feshine karar vermek yerine, davacı ortağa payının gerçek değerinin ödenmesi ve davacının ortaklıktan çıkarılmasına veya duruma uygun düşen ve kabul edilebilir diğer bir çözüme hükmedilebileceği belirtilmiştir. Çalışmamızda limited şirketin sona erme hallerinden biri olan bu hüküm uyarınca haklı sebep kavramı açıklanmış ve hangi hallerin limited şirketin feshini gerektirecek şekilde haklı sebep teşkil ettiği incelenmiştir. Ayrıca, haklı sebebin bulunduğu hallerde mahkemenin takdir yetkisi çerçevesinde karar verebileceği alternatif çözümler üzerinde durulmuş, son çare olarak feshe karar verilmesi halinde bu durumun sonuçlarına ve yargılama usulüne yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Article 636/III of the Turkish Commercial Code No. 6102 regulates that in limited liability companies, each partner has the right to request the termination of the partnership from the court in the presence of valid reasons. The regulation further states that instead of deciding on the termination of the company, the court may order the payment of the plaintiff partner's share at its true value and the removal of the plaintiff from the partnership, or it may impose an appropriate and acceptable alternative solution. In this study, the concept of valid reason under this provision, which is one of the termination cases of a limited liability company, is explained, and the circumstances that constitute valid reasons requiring the termination of a limited liability company are examined. Additionally, the study focuses on alternative solutions that the court may decide within the framework of its discretion when valid reasons exist, and in the event that termination is decided as a last resort, it discusses the consequences of this situation and the procedural aspects of the litigation.