İstanbul Menkul Kıymetler Borsası'nda hissenedi fiyatlarının güniçi yapıları
Intraday patterns of Stock Prices in Istanbul Stock Exchange
  1. Tez No: 187947
  2. Yazar: FATİH TEMİZEL
  3. Danışmanlar: PROF.DR. SEMİH BÜKER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Bankacılık, İşletme, Banking, Business Administration
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 169
Özet
Gelişen ve küreselleşen dünyada, borsalardaki fiyatlama sürecini etkileyen çok sayıdafaktör vardır. Yılın belirli aylarında veya günlerinde belirlenen ve açıklanamayan olağandışıfiyat hareketleri veya anomaliler, bu çok sayıdaki faktörün etkisiyle oluşur. Bunlar borsalarınteknolojik alt yapıları ile orantılı olarak elde edilen seans içi verilerin analiz edilmesisonucunda da tespit edilmiştir.stanbul Menkul Kıymetler Borsası (IMKB), yukarıda sözü edilen türde verilerin teminedilebildiği az sayıda borsanın sahip olduğu teknolojik alt yapıya sahiptir. Bu çalışmadaIMKB borsasını temsil kabiliyeti oldukça yüksek olan ve üzerinde işlem gerçekleştirilebilecekyatırım fonlarının bulunduğu ve oluşturulmakta olan IMKB Ulusal-30 endeksine ilişkin01.01.1998-23.03.2003 periyodundaki veriler incelenerek gün içi fiyat ve volatilite yapılarıtespit edilmiştir.IMKB Ulusal-30 verileri incelendiğinde, IMKB'de gün içi fiyat yapılarının Wbiçiminde bir yapı sergilediği ve volatilitenin gün sonunda azalmakla birlikte genel olarak Wformuna uyduğu ortaya çıkmıştır. Daha sonraki aşamada 15 dakikalık verilere dayalı olarakgün sonu pozisyonu ?0? olan bir yatırım stratejisi oluşturmanın kurumsal yatırımcılaraçısından kullanılabilir olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
In the increasingly globalizing and developing world, there are numerous factorsaffecting the pricing process in capital markets. Extraordinary price movements or anomaliesin the capital market that cannot be explained in certain months or days of the year occur as aresult of these numerous factors. These movements or anomalies come into use as a result ofanalysis of intraday data made possible by technological advancements in the infrastructuresof capital markets.Istanbul Stock Exchange (IMKB) is one of the few stock exchanges that have thetechnological infrastructure where these types of data mentioned above can be obtained. Inthis study, intraday price and volatility pattern are determined through the data which have ahigh degree of representation of IMKB, covering the mutual funds that can be traded in themarket and IMKB National-30 index for the period between 01.01.1998-23.03.2003examination.First of all, it is found out from IMKB National-30 data that intraday price pattern ofIMKB reflects definitely a ? W form? and volatility generally fits a ?W form? whiledecreasing towards the end of the day. An investment strategy derived from 15 minutesinterval data with a day-end position of ?0? is concluded to be useful for institutional investor.