Yükseköğretim'de WEB'e dayalı ve yüzyüze ders alan öğrencilerin öğrenme stratejilerinin, bilgisayar kaygılarının ve başarı durumlarının karşılaştırılması
The Comparison of learning strategies, computer anxiety and success states of students taking WEB-based and face-to-face course in higher instruction
  1. Tez No: 187999
  2. Yazar: ADİLE AŞKIM GÜLÜMBAY
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. AYŞEN GÜRCAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 142
Özet
DOKTORA TEZ ÖZÜYÜKSEKÖĞRETİMDE WEB'E DAYALI VE YÜZYÜZE DERS ALANÖĞRENCİLERİN ÖĞRENME STRATEJİLERİNİN, BİLGİSAYARKAYGILARININ VE BAŞARI DURUMLARININ KARŞILAŞTIRILMASIAdile Aşkım GülümbayBilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Anabilim DalıAnadolu Üniversitesi Eğitim Bilimleri Enstitüsü, 2005Danışman: Yard. Doç. Dr. Ayşen GÜRCANBu araştırmanın amacı yükseköğretimde Web'e dayalı ve yüzyüze ders alan öğrencilerinöğrenme stratejileri ile bilgisayar kaygı durumlarının öğrencilerin başarıları ile ilişkisini ortayakoymaktır.Bu araştırmada yarı deneysel deneme modeli olan eşitlenmemiş kontrol gruplu modelkullanılmıştır. Modelde Web'e dayalı öğretim ve yüzyüze öğretim grubu olmak üzere iki deneygrubu yer almıştır. Anadolu Üniversitesi Eğitim Fakültesi 2004-2005 Akademik Yılı BaharDöneminde BTÖ 102 kodunda açılan iki grup Eğitimde Bilgi Teknolojileri II dersini alanöğrenciler araştırmanın çalışma grubunu oluşturmuştur. Web'e dayalı öğretim yapılan grupta 31öğrenci, yüzyüze öğretim yapılan grubunda ise 22 öğrenci yer almıştır.Araştırmanın belirlenen amacına ulaşması için gerekli olan veriler, ?Bilişsel ÖğrenmeStratejileri Ölçeği?, ?Bilişötesi Öğrenme Stratejileri Ölçeği? ve ?Bilgisayar Kaygı Ölçeği?olmak üzere üç ölçek ve ?Başarı Testi?nden elde edilmiştir. Uygulamadan önce deneygruplarında yer alan öğrencilere ölçme araçları öntest olarak verilmiş, araştırma sonunda aynıölçme araçlarını sontest olarak tekrar yanıtlamışlardır.Araştırmadan elde edilen verilerin çözümlenmesinde betimsel istatistikler, t-testi, tek değişkenlive çok değişkenli kovaryans analizi kullanılmıştır. Araştırmada anlamlılık düzeyi olarak .05güven düzeyi benimsenmiştir. Bu araştırma ile ilgili tüm istatistiksel çözümlemelerde SPSS11.5 paket programından yararlanılmıştır.Araştırma soncunda aşağıdaki bulgular elde edilmiştir:Öğrencilerin bilişsel öğrenme stratejileriyle ilgili elde edilen bulgularWeb'e dayalı ve yüzyüze öğretim yapılan gruplarında yer alan öğrencilerin bilgisayar kaygıölçeğine göre düzeltilmiş bilişsel öğrenme stratejileri ortalama puanları arasında anlamlı birfarklılık bulunmamıştır.Öğrencilerin bilişötesi öğrenme stratejileriyle ilgili elde edilen bulgularWeb'e dayalı ve yüzyüze öğretim yapılan gruplarında yer alan öğrencilerin bilgisayar kaygıölçeğine göre düzeltilmiş bilişötesi öğrenme stratejileri ortalama puanları arasında anlamlıbir farklılık bulunmamıştır.Öğrencilerin başarılarıyla ilgili elde edilen bulgularWeb'e dayalı ve yüzyüze öğretim yapılan grupları başarı puanları arasında yüzyüze öğretimyapılan grup lehine bir farklılık bulunmuştur. Bir başka deyişle yüzyüze öğretim yapılangrupta yer alan öğrencilerin sontest başarı puanları Web'e dayalı öğretim yapılan gruptakiöğrencilere göre daha yüksektir.Öğrencilerin bilgisayar kaygısıyla ilgili elde edilen bulgular• Web'e dayalı ve yüzyüze öğretim yapılan gruplarında yer alan öğrencilerin bilgisayarkaygı ölçeğine göre düzeltilmiş duyuşsal kaygı ortalama puanları arasında anlamlı birfarklılık bulunmamıştır.• Web'e dayalı ve yüzyüze öğretim yapılan gruplarında yer alan öğrencilerin bilgisayarkaygı ölçeğine göre düzeltilmiş zarar verme kaygısı ortalama puanları arasında anlamlıbir farklılık bulunmamıştır.• Ancak Web'e dayalı ve yüzyüze öğretim yapılan gruplarında yer alan öğrencilerinbilgisayar kaygı ölçeğine göre düzeltilmiş öğrenme kaygısı ortalama puanları arasındayüzyüze öğretim yapılan grup lehine anlamlı bir farklılık bulunmuştur.• Yüzyüze öğretim yapılan gruptaki öğrencilerin bilgisayar kaygısı öntest ortalamapuanları sontest ortalama puanlarına göre 4,14 puanlık bir azalma gösterirken Web'edayalı öğretim yapılan gruptaki öğrencilerin bilgisayar kaygı düzeyleri sontestte 1,58puanlık bir artış göstermiştir.Sonuç olarak, Web'e dayalı ve yüzyüze öğretim yapılan gruplarda yer alan öğrencilerin sontestbilişsel ve bilişötesi öğrenme stratejileri arasında farklılık bulunmazken, yüzyüze öğretimyapılan gruptaki öğrencilerin öğrenme kaygıları ve başarıları, Web'e dayalı öğretim yapılangruptaki öğrencilere göre daha yüksek bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
ABSTRACTTHE COMPARISON OF LEARNING STRATEGIES, COMPUTER ANXIETYAND SUCCESS STATES OF STUDENTS TAKING WEB-BASED AND FACE-TO-FACE COURSE IN HIGHER INSTRUCTIONAdile Aşkım GülümbayDepartment of Computer Education and Instructional TechnologyAnadolu University, Graduate School of Educational Sciences, 2005Advisor: Asst. Prof. Dr. Ayşen GÜRCANThe aim of this research is to put forward the relation of students? success with learningstrategies and computer anxiety of students taking Web-based and face-to-face course in highereducation.In equalized control group semi-experimental model was used in this research. In this model,there were two experiment groups which were Web-based and face-to-face instruction groups.The study group of the research consists of two groups of students taking InformationTechnologies in Education II course which started in 102 code of BTÖ in Spring Term during2004-2005 Academic Year in Education Faculty of Anadolu University. 31 students were in thegroup, the instruction of which was Web-based and 22 students were in the group, theinstruction of which was face-to-face.The data which was needed for the research to reach its aim were obtained from tree scaleswhich were ?Cognitive Learning Strategies Scale?, ?Metacognitive Learning Strategies Scale?,?Computer Anxiety Scale? and from ?Success Test?. Before practice, these scales were given tothe students who were in experiment groups as pretest, at the end of the research, they againanswered the same scale means as posttest.Descriptive statistics, t-test, one factor and multi factor covariance analyses were used toanalyze the data obtained from the research. In the research, .05 reliance level was accepted assignificant level. SPSS 11.5 package program was used for all of the statistical analyses relatedto this research.Below are the data obtained from the research:The cognitive learning strategies of the studentsThere was not significant difference in average points of cognitive learning strategies whichwere arranged according to computer anxiety scale between students in Web-based andface-to-face instruction groups.The metacognitive learning strategies of the studentsThere was not significant difference in average points of metacognitive learning strategieswhich were arranged according to computer anxiety scale between students in Web-basedand face-to-face instruction groups.The success of the studentsThere was a 4, 52 points difference between success points of Web-based and face-to faceinstruction group, in favor of face-to-face instruction group. That is, posttest success pointsof students who were in the group of face-to-face instruction was higher than the studentswho were in the group of Web-based instruction.The computer anxiety of the students• There was not significant difference in average points of affectional anxiety which werearranged according to computer anxiety scale between students in Web-based and face-to-face instruction groups.• There was not significant difference in average points of damaging anxiety which werearranged according to computer anxiety scale between students in Web-based and face-to-face instruction groups.• But, there was significant difference, in favor of face-to-face instruction group, inaverage points of learning anxiety arranged according to computer anxiety scalebetween students in Web-based and face-to-face instruction groups.• While there was 4,14 points decrease in pretest average points of students compared toposttest average points in the group of face to face instruction, computer anxiety levelof students decreased 1,58 points in the pretest in the group of Web-based instruction.There was not significant difference in average points of cognitive and metacognitive learningstrategies between students in Web-based and face-to-face instruction groups. But, there wassignificant difference, in favor of face-to-face instruction group, in average points of learninganxiety and success between students in Web-based and face-to-face instruction groups.