F/K oranı ve firma büyüklüğü anomalilerinin bir arada ele alınarak portföy oluşturulması ve bir uygulama örneği
Constituting potfolio and an applied example considering P/E ratio and firm size anomaly together
  1. Tez No: 117275
  2. Yazar: FERİDE HAYIRSEVER BAŞTÜRK
  3. Danışmanlar: PROF.DR. NURDAN AYDIN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 208
Özet
Etkin Piyasa Hipotezine aykırı olan Fiyat/Kazanç ve firma büyüklüğü anomalileri tek tek ele alınarak portföy oluşturulduğunda, yüksek ortalama getiriler sağlanabileceği birçok araştırmada gözlemlenmiştir. Eğer F/K oranı etkisi ve büyüklük etkisi birbirinden bağımsız ise piyasa değeri düşük firmalar ve düşük F/K oranı aynı anda kullanılarak oluşturulan portföylerin yüksek getirilen arttırabileceği varsayılabilir. Bu amaçla 01/01/1995 - 31/12/2000 dönemini kapsayacak şekilde İstanbul Menkul Kıymetler Borsası (İMKB) 'nda işlem gören hisse senetlerine ait F/K oranları, firma büyüklüğü ve ek olarak sistematik risk değerleri dikkate alınarak örnek bir uygulama yapılmıştır. İlk olarak F/K oranlarının kontrolünden sonra, farklı firma büyüklüğüne sahip portföylerin ortalama getirilen ve performansları karşılaştırılarak, büyüklük etkisinin varolup olmadığı araştırılmıştır. Sonuçlar incelendiğinde özellikle düşük F/K oranı, yüksek sistematik risk değeri ve düşük firma büyüklüğüne sahip olan (DYD) portföyünün dikkati çektiği ve firma büyüklüğü etkisinin varlığını sürdürdüğü görülmüştür. Benzer çalışma firma büyüklüğü değerleri kontrol edildikten sonra farklı F/K oranına sahip portföyler için de yapılmış ancak düşük F/K oranını destekleyen sonuçlara ulaşılamamıştır. Ayrıca her bir portföy için oluşturulan regresyon modelleri incelendiğinde; portföylere ait sistematik risk, standart sapma ve IMKB 100 Endeks getirişinin portföy getirilerini açıklamada önemli bir payının olduğu bulunmuştur. Ek olarak modellerdeki bağımsız değişkenlerin birbiriyle ilişkili olduğunu gösteren Çoklu Bağlantı sorunun olduğu gözlemlenmiş ve Farrar-Glauber Testi' nden elde edilen sonuçlarla modellerde değişiklik yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Contrary to the effective market hypothesis, when making portfolio by dealing with Price / Earning (P/E) and firm size anomalies one by one it has been observed in many researches that high rate incomes can be obtained. If the price / earning effect and size effect are independent from each other, the portfolio formed by using the low P/E and lorn market value firms can be considered to raise the high incomes. A survey was applied by considering the P/E rates, firm size and in addition systematic risk values on equities at Istanbul Stock Exchange (ISE) for this purpose during 01/01/1995 - 12/31/2000 period. Firstly after checking the P/E rates it has been studied whether the size effect existed or not by comparing they average incomes and performances of portfolios which had different size firm. When the results were studied, low P/E rate, high systematic risk value and low firm size (LHL) were noticed and it was observed that firm size still had an effect. A similar research on different P/E rate portfolios after checking the firm size value was carried out but we were not able to get the results which supported low P/E rates. In addition, when regressing models which were formed for each portfolio; the systematic risk and standart deviation which belongs to the portfolio and the incomes of ISE 100 Index have been found that they have an important role in explaining the portfolio incomes. Finally, Multicollinearity problem which proves that independent changeable in the examples had been observed and Farrar-Glauber Test result were used for changes in the example.