Yeni savaş stratejileri ve asimetrik savaş
New war strategies and asymmetric war
- Tez No: 188057
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUHİTTİN ATAMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Savunma ve Savunma Teknolojileri, Siyasal Bilimler, Defense and Defense Technologies, Political Science
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Bu tezde, öncelikle teorik olarak savaş ele alınmış ve bu çerçevede genelsavaş anlayışı, savaşın tanımı, amaç ve araçları üzerinde durulmuştur. III. Bölümdeise genel savaş stratejileri olan taarruz, savunma ve geri harekat anlatılmıştır veörneklendirilmiştir. Daha sonra IV. Bölümde ise 21. yüzyıldaki güvenlikarayışlarına değinilmiştir. Bu arayışlar esnasında kurulan 1950'li yıllardangünümüze gelen siyasi örgütlenmeleri inceleyip, amaçları üzerinde durulmuştur.Tezimizin V. Bölümünde ise değişen dünya düzeni ile birlikte ortaya çıkan yenisavaş stratejileri ele alınmıştır.Özellikle 11 Eylül saldırıları ile karşımıza çıkan asimetrik savaş kavramıüzerinde durulmuştur. Bu yeni savaş stratejisi ile birlikte oluşan kimliksiz düşman,devlet dışı aktörler, meskun mahallerde muharebe kavramları da incelenmiştir.Çalışma bir sonuç ve değerlendirme bölümü ile bitirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this research, the concept of war is discussed theoretically; and in thisscope general understanding of wars, definition of war, objectives and means of warare analyzed. General stratejies of war, which are attack, defenser and reverseoperation are reviewed. Then, different ways of achieving security that are followedin the 21. century are analyzed. Political organizations that are established forsecurity purposes since 1950s and their aims are emphasized.Finally, new war strategies that are emerged with the changing world orderare emerged with the changing world order are discussed. Especially, asymmetricwar concept which is intensivelly used in international politics since september 11 isemphasized.The concept of faceless enemy, non-state actors and battles in residential areasare examined. This study ends with a conslusion.